Środki otrzymane z umowy przedwstępnej mogą być wydatkowane na cele mieszkaniowe

10:08, 13.07.2020 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Dla zwolnienia od podatku przychodów uzyskanych ze sprzedaży z nieruchomości istotne jest ich wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe. Przy czym wydatkować można już środki otrzymane na podstawie umowy przedwstępnej.

Zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podlegają przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, o ile zbycie nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Jednocześnie z podatku będzie zwolniona odpowiednia część dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości, w tej części, w jakiej przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości zostanie przeznaczony (w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego w którym nastąpiło odpłatne zbycie), na realizację własnych celów mieszkaniowych (art. 30e w powiązaniu z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).

Powyższe wskazuje że wydatki na własne cele mieszkaniowe zasadniczo powinny być poniesione po dokonaniu zbycia nieruchomości. W praktyce może jednak mieć miejsce taka sytuacja, że przed zawarciem umowy przenoszącej własność strony zawierają umowę przedwstępną (na podstawie której zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej). Zawarcie umowy przedwstępnej wiąże się z dokonaniem zapłaty przez nabywcę zadatku (czy zaliczki). W takich okolicznościach wydatki na realizację własnych celi mieszkaniowych mogą nastąpić jeszcze przed zawarciem właściwej umowy sprzedaży.

Taka sytuacja była przedmiotem interpretacji z 26.06.2020 r. (0115-KDWT.4011.6.2020.1.BK) Interpretacja dotyczyła osoby, która po zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania (na podstawie której otrzymała część zapłaty) dokonała nabycia innego lokalu mieszkalnego, na który to cel przeznaczyła środki ze sprzedaż otrzymane na podstawie umowy przedwstępnej. Właściwa umowa sprzedaży mieszkania została zawarta po dokonaniu nabycia lokalu mieszkalnego – wówczas też pozostała część należności ze sprzedaży mieszkania została otrzymana i wydatkowana na własne cele mieszkaniowe.

W wydanej interpretacji organ potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, wskazując że możliwe jest zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Fakt, że nabycie mieszkania (realizacja własnego celu mieszkalnego) nastąpiło przed sprzedażą mieszkania nie ma istotnego znaczenia. Istotne jest to, że środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania (w tym ta część otrzymana na podstawie umowy przedwstępnej) zostaną przeznaczone na nabycie mieszkania. Nie ma znaczenia to, że środki uzyskane na podstawie umowy przedwstępnej zostały wydatkowane na realizację celu mieszkaniowego jeszcze przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży mieszkania.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl