Termin rozliczenia VAT przy WNT towarów zaimportowanych w innym państwie UE
Przywóz towarów w ramach działalności gospodarczej z innego państwa UE na terytorium Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, od którego należy rozliczyć należny podatek VAT.
Definicję WNT spełnia zarówno przywóz towarów następujący w bezpośrednim związku z ich zakupem, jak również przywóz towarów uprzednio m.in. zaimportowanych w innym państwie UE.
Wyjaśnienia wymaga, że import towarów ma miejsce na terytorium państwa, w który towary zostały dopuszczone go obrotu na terytorium UE. Jeżeli nastąpi to w innym kraju niż Polska, ich następne sprowadzenie do kraju spowoduje odrębne skutki w zakresie rozliczeń VAT w Polsce jako WNT.
Obowiązek podatkowy z tytułu przy WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15 dnia następnego miesiąca po dokonaniu dostawy. W analizowanych okolicznościach faktura zakupowa od dostawcy z kraju trzeciego z zasady nie jest fakturą potwierdzającą przemieszczenie towarów do Polski i z zasady taka faktura w ogóle się nie pojawia. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie zatem 15 dni miesiąca po dostawie, którą należy kojarzyć z przemieszczeniem towarów do kraju. Takie rozumienie przepisów potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.663.2020.2.MAZ. W przywołanym piśmie czytamy: „W tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów będzie miało miejsce na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy, albowiem towary zostały uprzednio zaimportowane przez Wnioskodawcę do Niemiec w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zatem w okolicznościach niniejszej sprawy obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (…) będzie powstawał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, czyli dopiero wówczas, gdy będzie następowało przemieszczenie towarów z innego państwa członkowskiego na terytorium kraju i towary te będą służyły działalności gospodarczej Wnioskodawcy.”
Wspominając o braku faktury dokumentującej WNT, należy równocześnie zaznaczyć, że jej pozyskanie nie jest warunkiem koniecznym dla odliczenia VAT naliczonego od nietransakcyjnego przemieszczenia towarów. Czyli przeciwnie, niż ma to miejsce w przypadku „zwykłego” WNT realizowanego w ramach zakupu, przy którym zachowanie prawa do odliczenia wymaga pozyskana faktury potwierdzającej WNT w terminie trzech miesięcy.