Umowa zlecenia po 1 lipca 2022 r. ? skutki Polskiego Ładu 2.0
Po 1 lipca 2022 r. wynagrodzenie netto osób fizycznych uzyskujących przychody z umowy zlecenia zmieni się, niekoniecznie na ich korzyść.
Możliwy wzrost wysokości zaliczek spowodowany jest uchyleniem od dnia 1 lipca 2022 r. mechanizmu rolowania zaliczek oraz regulacjami dotyczącymi kwoty wolnej i składki zdrowotnej.
Niższa stawka i odroczenie terminu poboru zaliczek
Zasadniczą zmianą, która jak się wydaje, powinna wpływać pozytywnie na wynagrodzenie netto z tytułu umowy zlecenia jest obniżenie stawki podatkowej z 17% do 12%. Mimo tej zmiany, zaliczki na PIT zleceniobiorcy mogą być wyższe niż przed 1 lipca 2022 r. Istotne jest, czy zleceniobiorca zwolnił płatnika z obowiązku porównywania zaliczek i stosowania zasad korzystniejszych dla podatnika. Zaliczki podatnika, wobec którego stosowano mechanizm porównywania zaliczek, były obliczane w następujący sposób. Płatnik zaliczkę na podatek dochodowy obliczał zarówno wg zasad z 2021 r. (częściowo odliczalna składka zdrowotna) i zasad obowiązujących w okresie 1 stycznia-30 czerwca 2022 r.:
1. jeżeli zaliczka na podatek obliczona wg zasad obowiązujących w okresie 1 stycznia-30 czerwca 2022 r. była niższa – płatnik pobierał ją i odprowadzał;
2. jeżeli zaliczka na podatek obliczona wg zasad z 2021 r. była niższa – płatnik pobierał i odprowadzał zaliczkę do wysokości z 2021 r., natomiast jej pozostałą część odraczał. Odroczona część zaliczki miała być pobrana i odprowadzona przez płatnika w miesiącu, w którym zaliczka liczona wg zasad obowiązujących w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2022 r. będzie niższa niż wg zasad z 2021 r. (co mogło nigdy nie nastąpić).
Z kolei zaliczki podatnika, który złożył wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy były obliczane wg zasad obowiązujących w okresie 1 stycznia-30 czerwca 2022 r.
Kwota wolna
Od 1 stycznia 2023 r. w życie wejdą przepisy pozwalające na odliczenie kwoty wolnej także od umów zlecenia, co nie jest dopuszczalne obecnie. Na podstawie art. 31b ust. 2 ustawy o PIT, podatnik będzie uprawniony do złożenia oświadczenia nie więcej niż trzem płatnikom. Zatem płatnik, także w przypadku umów zlecenia, może przy obliczaniu zaliczki na podatek uwzględnić pomniejszenie w wysokości 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek – w zależności od treści wniosku podatnika. Jeżeli podatnik upoważni dwóch płatników, to każdy z nich będzie mógł pomniejszać zaliczkę o 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł), a przy trzech płatnikach – o 1/36 kwoty zmniejszającej podatek każdy (100 zł). Sumarycznie miesięczna kwota pomniejszenia nie może przekroczyć 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł).
Poniższa tabela uwzględnia obciążenia podatkowe oraz składkę zdrowotną zleceniobiorcy w stanie prawnym przed i po 1 lipca 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r.
Założenia: wynagrodzenie brutto 2500 zł, 20% koszty uzyskania przychodu, bez uwzględnienia składek na ubezpieczenia społeczne, rozliczanie kwoty zmniejszającej podatek u 3 płatników.
Jak wynika z powyższych obliczeń, może się więc okazać, że wynagrodzenie netto zleceniobiorcy mimo obniżenia stawki podatkowej, będzie od 1 lipca 2022 r. niższe. Ministerstwo Finansów wskazuje, że jest to etap jedynie etap przejściowy, natomiast: ,,mimo, że niektórzy podatnicy zapłacą od lipca wyższe zaliczki na PIT, to w rocznym rozliczeniu za 2022 r. nie stracą lub skorzystają na nowych rozwiązaniach podatkowych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r.”