Wybrane zmiany w prawie gospodarczym
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zakłada szereg nowych rozwiązań.
Wśród najważniejszych znalazły się:
- prawo do świadczenia postojowego,
- przesunięcie terminu zgłoszenia informacji do CRBR,
- zmiany w KSH dotyczące sposobu odbywania posiedzeń i podejmowania uchwał.
Wprowadzenie prawa do świadczenia postojowego
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie jednorazowej wypłaty dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tzw. świadczenie postojowe. Dotyczyć będzie ono osób nie posiadających innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Świadczenie to przysługiwać będzie w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2020 r. (2080 zł). Świadczenie nie będzie podlegać oskładkowaniu i opodatkowaniu ze względu na jego socjalny charakter.
W przypadku braku poprawy sytuacji finansowej, zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą jak i osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych będą mogły ubiegać się o wypłatę drugiego świadczenia postojowego. Wówczas pomoc skierowana do wymienionych wyżej osób w postaci świadczenia postojowego wyniesie łącznie 4160 zł.
Świadczenie przysługiwać będzie także osobom, które zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej po 1 marca 2020 r. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie wniosku zainteresowanego.
Przesunięcie terminu zgłoszenia informacji do CRBR
Zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, spółki prawa handlowego (za wyjątkiem spółek partnerskich oraz spółek akcyjnych będących spółkami publicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych) mają obowiązek dokonania zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Termin na dokonanie zgłoszenia dla spółek zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców przed 13 października 2019 roku, upływa 13 kwietnia 2020 roku. Spółki, które nie dopełnią tego obowiązku mogą podlegać karze pieniężnej nawet do 1 miliona złotych.
Projekt specustawy zakłada przedłużenie ww. okresu, o kolejne 3 miesiące (tj. do 13 lipca br.).
Zmiany w KSH dotyczące sposobu odbywania posiedzeń i podejmowania uchwał
Projektowane zmiany dotyczą sposobu odbywania posiedzeń oraz podejmowania uchwał przez organy zarządzające oraz nadzorcze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych.
Zasadnicza zmiana polega na wprowadzeniu możliwości odbywania posiedzeń zarządów i rad nadzorczych sp. z o.o. i S.A. z wykorzystaniem nowych technologii, tj. w szczególności w trybie telekonferencji albo wideokonferencji.
Proponowana regulacja ułatwi funkcjonowanie rad nadzorczych z udziałem osób zamieszkałych poza siedzibą spółki lub zagranicą. Proponowane zmiany zostały wprowadzone również w odniesieniu do zarządów sp. z o.o. i S.A., tak aby usunąć powstające dotychczas wątpliwości co do możliwości odbywania posiedzeń tych organów np. w trybie wideo- czy telekonferencji.
Zaproponowane zmiany dotyczą również sposobu podejmowania uchwał przez rady nadzorcze oraz zarządy sp. z o.o. i S.A. Postuluje się możliwość podejmowania przez każdy z tych organów uchwał w trybie pisemnym lub za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, bez konieczności zawarcia w umowie spółki lub jej statucie odpowiedniego upoważnienia. Mając na względzie zróżnicowanie spółek, przyjęto przy tym możliwość wprowadzenia odmiennej regulacji w umowach lub statutach spółek.