Zakup przedsiębiorstwa nie wyklucza 9% stawki w CIT
Z obniżonej stawki w CIT mogą korzystać podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy zakupili przedsiębiorstwo. Wśród działań restrukturyzacyjnych wyłączających prawo do obniżonej stawki nie wymieniono zakupu przedsiębiorstwa.
Niektórzy podatnicy CIT mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku CIT w wysokości 9% podstawy opodatkowania. W 2021 roku z obniżonej stawki mogą korzystać podatnicy którzy uzyskali przychody nieprzekraczające 2 mln euro w roku podatkowym oraz posiadają status małego podatnika albo rozpoczynają działalność gospodarczą.
Z preferencyjnej stawki CIT nie mogą korzystać:
- podatnicy utworzeni w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału (z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę),
- podatnicy utworzeni przez podmioty, które wniosły na poczet kapitału uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej 10 000 euro,
- podatnicy, którzy w roku podatkowym, w którym zostali utworzeni oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, otrzymali w postaci wkładu niepieniężnego od podmiotów je tworzących uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej 10 000 euro,
- podatnicy utworzeni przez podmioty wnoszące w postaci aportu składniki majątku uzyskane w wyniku likwidacji innych podatników,
- spółki dzielone,
- podatnicy, którzy wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej równowartość 10 000 euro lub składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników.
Wyłączenie z możliwości stosowania stawki 9% występuje w roku podatkowym, w którym podatnik rozpoczął działalność, dokonano podziału albo wniesiono wkład oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym. Powyższe wyłączenia zostały wprowadzone po to, aby preferencyjna stawka dotyczyła podatników którzy rzeczywiście rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, a nie powstali w wyniku restrukturyzacji przeprowadzonej w celu optymalizacji podatkowej.
Jak wynika z interpretacji z 12 stycznia 2021 roku (0111-KDIB2-1.4010.445.2020.2.BJ) wydanej przez Dyrektora KIS podatnik, który nabył w drodze kupna przedsiębiorstwo może korzystać z obniżonej stawki w CIT. To dobra wiadomość dla podatników, którzy rozpoczynając działalność gospodarczą zakupili przedsiębiorstwo. Mogą oni bowiem od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej.
Podkreślić należy, że w stanie faktycznym, będącym podstawą wydania niniejszej interpretacji wskazano, że zakup przedsiębiorstwa nastąpił od osoby fizycznej niepowiązanej ze spółką. W sytuacji gdyby zakup następował od wspólnika, w naszej ocenie, istnieje ryzyko kwestionowania prawa do obniżonej stawki przez organy podatkowe. Organy podatkowe prawdopodobnie staną na stanowisku, że osoba fizyczna w sposób sztuczny sprzedała przedsiębiorstwo swojej spółce zamiast wznieść je w postaci aportu, a podstawą do takiego działania było uzyskanie korzyści podatkowej w postaci obniżonej stawki w CIT.