Dla niektórych podmiotów może zmienić się urząd skarbowy od 2021 r.

12:13, 25.11.2020 Karol Przydatek

Planowane są zmiany od 2021 roku w zakresie właściwości urzędów skarbowych obsługujących duże podmioty.

Obsługą firm o przychodach powyżej 50 mln euro oraz obsługą podatkowych grup kapitałowych będzie zajmował się jeden specjalny, o zasięgu ogólnokrajowym, urząd skarbowy. Natomiast dla firm o przychodach przekraczających 3 mln euro, ale nie przekraczających 50 mln euro właściwych będzie kolejnych 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

Aktualnie funkcjonuje 20 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych obsługujących spółki o przychodach co najmniej 5 mln euro, lub podmioty, w których udział kapitału zagranicznego przekracza 5%.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i polityki regionalnej z dnia 16 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo, zaplanowano utworzenie wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego  o zasięgu krajowym na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który będzie obsługiwał:
-  podmioty o przychodach przekraczających 50 mln euro bez względu na pochodzenie kapitału;
-  banki państwowe oraz banki w formie spółek akcyjnych;
-  zakłady ubezpieczeń;
-  podatkowe grupy kapitałowe i spółki wchodzące w skład tych grup
-  spółki, których akcje są notowane na giełdzie.

Natomiast pozostałe 19 wyspecjalizowanych Urzędów Skarbowych będzie właściwych dla:
-  podmiotów, których przychody przekraczają 3 mln euro, ale nie przekraczają 50 mln euro rocznie bez względu na pochodzenie kapitału;
-  jednostek samorządu terytorialnego
-  banków spółdzielczych i SKOK-ów – bez względu na wysokość przychodów
-  oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych będących osobami fizycznymi
-  przedsiębiorców zagranicznych, którzy osiągnęli przychód w wysokości co najmniej 3 mln euro.

Ponadto na obszarze II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego ma zostać utworzony wyspecjalizowany Urząd Skarbowy zajmujący się obsługą z całego kraju:
-  jednostek działających na podstawie przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi inwestycjami;
-  przedsiębiorców zagranicznych, którzy osiągnęli przychód w wysokości co najmniej 3 mln euro jeżeli podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie więcej niż jednego terytorialnego zasięgu działania naczelników wyspecjalizowanych urzędów skarbowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzenie jest aktualnie na etapie konsultacji publicznych. Tekst rozporządzenia jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji, (link).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl