Od wynajmowanych mieszkań należy się wyższa stawka podatku od nieruchomości

12:57, 17.02.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Jeżeli dochody z wynajmu lokali mieszkalnych stanowią przedmiot działalności gospodarczej u przedsiębiorcy – od lokali mieszkalnych należy opłacać podatek od nieruchomości według stawek przewidzianych dla nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie jak od lokali mieszkalnych.

Powyższy pogląd prezentuje Ministerstwo Finansów. Przykład odpowiedź Wiceministra Artura Sobonia na interpelację poselska nr 37882, w której wskazano, że termin: ”zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej” należy rozumieć nie jako fizyczne zajęcie budynku mieszkalnego lub jago części (np. na biuro), lecz jako wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem może być wynajem lokali mieszkalnych.

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zobowiązują do zapłaty podatku od nieruchomości- od budynków lub lokali mieszkalnych w maksymalnej wysokości 1 zł za metr powierzchni użytkowej. Natomiast od budynków lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jak również od budynków i lokali mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - podatek wynosi 28,78 zł za metr powierzchni użytkowej.

Przez wile lat pojęcie „zajęcia lokalu mieszkalnego na prowadzenie działalności” rozumiane było jako fizyczne i faktyczne podejmowanie określonych czynności w danym lokalu. Natomiast sam wynajem lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe nie był przesłanką pozbawiającą podatników do opłacania od lokali mieszkalnych niższej stawki podatku od nieruchomości.  

Aktualnie orzecznictwo NSA pokazuje, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych powinny jednak być odmiennie interpretowane. Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku II FSK 2064/19 z dnia 23 stycznia 2020 r. zaprezentował jednak pogląd odmienny. Wskazał , że: cytat „W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą koniecznym w tym zakresie jest ustalenie, czy wykorzystuje ona taki budynek lub lokal na swoje cele osobiste, czy też wykorzystywane są one do wykonywania działalności gospodarczej i są niezbędne, aby zrealizować cel takiej działalności. […].Ustawodawca w omawianym przepisie użył bowiem sformułowania "zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej", nie zaś "w których prowadzona jest działalność gospodarcza". Nie zawsze przedsiębiorca do osiągnięcia efektów swojej działalności będzie musiał "fizycznie" wykorzystywać składniki swojego majątku. […] Biorąc pod uwagę powyższe wywody, spełnione zostały przesłanki, aby budynki mieszkalne i ich części, stanowiące własność Skarżących jako wspólników spółki cywilnej, uznać za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w formie takiej spółki. Oferowanie bowiem lokali w ramach umów najmu przez Skarżących stanowi istotę przedmiotu prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, generującej po ich stronie przychody, poprzez wykorzystywanie przedmiotowych lokali - szczegółowo opisanych w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku - w ramach usługi ich wynajmu. Bez wynajmu lokali mieszkalnych, Skarżący nie mogliby zrealizować gospodarczych celów swojej działalności. […] Stanowią one zatem element przedsiębiorstwa Skarżących i wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej poprzez ich wynajem na cele mieszkaniowe, zaś jako takie muszą zostać uznane za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Podobny pogląd zaprezentowano w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. akt III FSK 4145/21. W przedmiotowym orzeczeniu, wskazano że oferowanie turystom w ramach krótkotrwałego wynajmu lokali mieszkalnych przez spółkę prawa handlowego stanowi istotę przedmiotu działalności gospodarczej spółki, generującą po jej stronie przychody poprzez wykorzystywanie mieszkań w ramach usługi ich wynajmu. To zaś przemawia za tym, że lokale takie podlegają podatkowi od nieruchomości według stawki przewidzianej dla lokali zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl