Opodatkowanie gruntów pod liniami elektroenergetycznymi - uchwała NSA
Uchwała NSA - Przedsiębiorca przesyłowy nie jest podatnikiem w odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa, będących w zarządzie Lasów Państwowych, na których ustanowiono służebność przesyłu
W dniu 9 grudnia 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów, po rozpoznaniu wniosku Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, podjął uchwałę w sprawie opodatkowania gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe, na których usytuowane zostały napowietrzne linie elektroenergetyczne (II FPS 3/19).
Ww. uchwała NSA jednoznacznie przesądza, iż przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.
Podjęta uchwała rozstrzyga dotychczasowe wątpliwości dotyczące kwestii czy zawarcie umowy służebności przesyłu skutkuje przejściem posiadania na przedsiębiorców zajmujących się przesyłem energii, a więc czy przenosi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości.
Do tej pory część sądów administracyjnych uznawała, że umowa służebności nie możne stanowić podstawy do przejścia obowiązku podatkowego, ponieważ podpisywane przez nadleśnictwa oraz przedsiębiorców umowy wykonawcze (poprzedzające umowy służebności), nie przenoszą obowiązku podatkowego z zarządcy na przedsiębiorcę przesyłającego energię. Nie był to jednak pogląd jednolity, stąd Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wystąpił o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych.