Podatnicy, którzy chcą odzyskać podatek od nieruchomości w związku z grudniowym orzeczeniem TK mają na to coraz mniej czasu.
W dniu 13 grudnia 2017 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł (sygn. SK 48/15), że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie, w jakim umożliwiają uznanie za budowlę obiektu budowlanego, który spełnia kryteria bycia budynkiem, są niezgodne z Konstytucją. W wyroku tym Trybunał wskazał, że przyjmowana dotychczas przez organy podatkowe linia interpretacyjna jest błędna, zaś w sytuacji, w której obiekt budowlany spełnia przesłanki, aby uznać go za budynek, niedopuszczalnym jest kwalifikowanie go jako budowli.
Tym samym w przypadku gdy obiekt spełnia kryteria budynku w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, należy opodatkować go według stawek właściwych dla budynków (czyli od ich powierzchni). Natomiast urządzenia znajdujące się wewnątrz takiego budynku należy uznać za nie podlegające odrębnemu opodatkowaniu.
Wyrok Trybunału wszedł w życie z dniem 27 grudnia 2017 roku (został z tą datą opublikowany w Dzienniku Ustaw RP z 2017 r. poz. 2432).
Podatnicy powinni zatem przeanalizować dotychczasową kwalifikację obiektów budowlanych deklarowanych do podatku od nieruchomości, zwłaszcza takich jak: kontenery, stacje transformatorowe, rozdzielnie gazu czy oczyszczalnie ścieków.
Wydane przez Trybunał orzeczenie stwarza podatnikom możliwość wznowienia postępowań zakończonych ostatecznymi rozstrzygnięciami organów podatkowych i sądów administracyjnych. W przypadku postępowań podatkowych wniosek o wznowienie postępowania podatkowego powinien zostać złożony w terminie 30 dni, a wniosek o wznowienie postępowania sądowego w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Do złożenia wniosku o wznowienie postępowania podatkowego pozostało więc już niewiele czasu (termin upływa 26 stycznia).
Z kolei podatnicy, którzy posiadają obiekty spełniające definicję budynku dotychczas opodatkowane jak budowle, od których nadpłacili podatek od nieruchomości, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty z tego tytułu za lata nieobjęte przedawnieniem. Co istotne, jeżeli podatnik złoży wniosek o nadpłatę w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, będzie mu przysługiwało oprocentowanie za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu.
Kontakt:
Agata Kowalik,
Doradca Podatkowy nr wpisu 12088, Radca Prawny Lb – 1560
kontakt. tel. 081-5322375 wew. 350,
a.kowalik@doradca.lublin.pl