Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości
Spółka cywilna jest szczególnym rodzajem spółki. W przeciwieństwie do spółek osobowych, spółkom cywilnym nie została przyznana zdolność prawna. Zgodnie z art. 860 kodeksu cywilnego przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Niejednoznaczny jest status spółki cywilnej na gruncie przepisów podatkowych. Na gruncie podatków dochodowych spółka cywilna jest traktowana analogicznie jak spółki osobowe prawa handlowego, co sprawia, że spółka ta nie jest odrębnym (od swoich wspólników) podatnikiem, a podatek jest rozliczany przez wspólników, proporcjonalnie do ich udziału w zyskach. Spółka cywilna jest natomiast podatnikiem podatku od towarów i usług, oraz podatku akcyzowego[1].
Wyjaśnieniem kwestii, czy spółka cywilna jest podatnikiem podatku od nieruchomości zajął się Minister Finansów w wydanej ostatnio interpretacji ogólnej [2]. Minister Finansów wskazał, że spółka cywilna nie posiada własnego majątku, a działalność jest prowadzona z wykorzystaniem majątku wspólnego wspólników, w tym majątku wniesionego do spółki. Ten majątek nie staje się przedmiotem własności spółki, a stanowi współwłasność łączną wspólników.
Minister wyjaśnił, że „spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości, gdyż nie może we własnym imieniu nabywać praw, w tym własności nieruchomości; nie może stać się posiadaczem samoistnym nieruchomości, użytkownikiem wieczystym gruntu ani posiadaczem mienia jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.”
Podatnikami podatku od nieruchomości są wspólnicy takich spółek, na których solidarnie spoczywa obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy wspólnik wnosi do spółki wkład w postaci używania nieruchomości. W tej sytuacji obowiązek podatkowy będzie ciążył tylko na wspólniku wnoszącym wkład, gdyż taka nieruchomość nie wejdzie do majątku wspólnego wspólników.
Ze względu na obowiązującą od 2016 r. zasadę prymatu interpretacji ogólnych wskazana interpretacja powinna ujednolicić stosowanie prawa podatkowego przez organy samorządu terytorialnego, w tym w zakresie wydawanych przez te organy interpretacji indywidualnych.
Pomimo, że interpretacja odnosi się wyłącznie do podatku od nieruchomości, to na zasadzie analogii można ją odnieść również do podatku leśnego oraz podatku rolnego. Katalog podatników w tych trzech podatkach jest bardzo zbliżony, co sprawia że spółka cywilna jako podmiot nie posiadający zdolności prawnej nie będzie podatnikiem ww. podatków.
[1] Uchwała NSA z dnia 14 grudnia 2015 r. (I GPS 1/15)
[2] Interpretacja ogólna z dnia 21 października 2016 r. (PS2.8401.2.2016)