Spółki osobowe mogą płacić podatek od wartości rynkowej budowli
Firma, która nie amortyzuje budowli, może zapłacić gminie podatek od wartości rynkowej nieruchomości, a nie wartości stanowiącej podstawę obliczenia amortyzacji. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 15 lutego 2017 roku (I SA/Bd 810/16).
W analizowanej sprawie Spółka komandytowa zwróciła się z wnioskiem o interpretację indywidualną do Burmistrza Miasta z pytaniem, czy w sytuacji, w której Spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od posiadanych budowli (do dokonywania odpisów amortyzacyjnych uprawnieni są jedynie wspólnicy Spółki), podstawą ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest ich wartość rynkowa. Jednocześnie zaprezentowała stanowisko, zgodnie z którym, w sytuacji, w której Spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od posiadanych budowli, podstawą ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest ich wartość rynkowa.
Organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Organ zauważył, że żaden przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wskazuje, iż wartość amortyzacyjna stanowi podstawę opodatkowania jedynie wtedy, gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje podatnik. Co więcej, zdaniem organu, z art. 4 ust. 4 ustawy należy wywieźć, że opodatkowanie możliwe jest również wtedy, gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający. W takiej sytuacji, nie ma przeszkód, aby podatnik uzyskał informacje na temat wartości początkowej budowli ustalonej przez podmiot dokonujący amortyzacji. W ocenie organu, przyjęcie rozumowania Spółki, prowadziłoby do sytuacji, kiedy ta sama budowla na gruncie podatku dochodowego miałaby inną wartość niż na gruncie podatku od nieruchomości, co jest niedopuszczalne.
Spółka komandytowa po bezskutecznym wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa złożyła skargę do Sądu wnosząc o uchylenie zaskarżonej interpretacji indywidualnej w całości.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację skarżącej spółce. W ocenie Sądu na uwzględnienie zasługuje stanowisko spółki zgodnie z którym przepis art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych znajdzie zastosowanie jedynie wówczas gdy to podatnik podatku od nieruchomości na własne potrzeby dokonuje odpisów amortyzacyjnych środków trwałych, które wpisane zostały do prowadzonego przez niego na potrzeby amortyzacji podatkowej rejestru środków trwałych.
Sąd zwrócił uwagę na to, że skoro odpisów amortyzacyjnych od budowli dokonują wspólnicy, dla potrzeb podatku od nieruchomości regulowanego przez spółkę należy przyjąć wartość rynkową budowli.
Prezentowane przez WSA w Bydgoszczy dość kontrowersyjne stanowisko daje podatnikom szansę na optymalizację podatkową w zakresie podatku od nieruchomości. Wartość rynkowa budowli należących do spółek osobowych jest bowiem nierzadko niższa od ich wartości amortyzacyjnej.