Ważny wyrok NSA dot. podatku od nieruchomości

13:15, 12.09.2023 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

W dniu 29 sierpnia br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok dotyczący przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Jest to jedno z pierwszych orzeczeń, które zostały wydane już po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21).

Przypomnieć należy, że w ww. wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (definiujący budowlę jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości poprzez odesłanie do definicji budowli na gruncie prawa budowlanego) jest niezgodny z Konstytucją. Jednocześnie Trybunał, mając na uwadze potrzebę zachowania ciągłości opodatkowania podatkiem od nieruchomości, o 18 miesięcy odroczył termin utraty mocy obowiązującej powołanego przepisu. Przedmiotowe orzeczenie dotyczy przepisu definiującego budowlę na potrzeby podatku od nieruchomości, jednakże Trybunał zasygnalizował również konieczność analogicznych zmian w definicji legalnej budynku. Ustawodawca zatem będzie musiał od nowa zdefiniować przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

W związku z odroczeniem terminu utraty mocy obowiązującej art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych powstała wątpliwość, czy w okresie przejściowym, a więc pomiędzy datą wydania powołanego powyżej wyroku Trybunału a upływem zasygnalizowanych 18 miesięcy, należy stosować dotychczasową „niekonstytucyjną” definicję budowli. Należy bowiem zaznaczyć, że pojawiają się rozbieżne poglądy odnośnie skuteczności przedłużenia stosowania norm prawnych uznanych przez Trybunał za niezgodne z Konstytucją.

W powołanym wyżej wyroku NSA zajął stanowisko, zgodnie z którym do czasu dokonania stosownej korekty przepisów w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie definicji przedmiotu opodatkowania, należy stosować przepisy w brzmieniu dotychczasowym. Sąd zwrócił uwagę, że skutkiem niezastosowania definicji budowli jako przedmiotu opodatkowania byłyby dotkliwe reperkusje finansowe po stronie gmin, ponieważ to do ich budżetów bezpośrednio trafia pobrany podatek od nieruchomości. Dodatkowo brak możliwości odwoływania się do prawa budowlanego przy definiowaniu budowli jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, do czasu zmiany przepisów przez ustawodawcę i wykonania wyroku Trybunału, prowadziłby do poszukiwania definicji budowli na gruncie języka potocznego, co mogłoby dodatkowo wpłynąć na pogorszenie sytuacji podatnika.

Dlatego – w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego - do czasu stosownej korekty w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dotychczasowe regulacje należy jednak stosować.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl