Brak możliwości pobrania zaliczki na podatek – obowiązki płatnika

08:03, 05.10.2016 Bożena Nowicka

Płatnik, który nie miał „z czego” pobrać zaliczki na podatek od świadczenia rzeczowego przekazanego na rzecz pracownika, może takie świadczenie doliczyć pracownikowi do przychodów na koniec roku w PIT-11.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 15 września 2016 r. wydał zaskakująco przychylną interpretację[1] dla płatnika podatku PIT, który nie pobrał zaliczki na podatek od świadczenia rzeczowego przekazanego swojemu pracownikowi.

Płatnik wskazał, że błędnie ustalił przychód pracownika w danym miesiącu z powodu nieuwzględnienia w wysokości przychodu pracownika wartości świadczenia w naturze, które zostało pracownikowi postawione do dyspozycji. W związku z zaistniałą sytuacją płatnik skorygował przychód pracownika powiększając go o wartość świadczenia w naturze w tym miesiącu, w którym pracownikowi świadczenie zostało postawione do dyspozycji. Jednakże płatnik dokonał tejże korekty już po ustaniu zatrudnienia pracownika. W konsekwencji płatnik nie był w stanie pobrać zaliczki na podatek, ponieważ nie miał z czego jej potrącić (pobrać).

W tak przedstawionym stanie faktycznym płatnik zadał pytanie: Czy w przypadku braku możliwości pobrania zaliczki na podatek, wynikającej z braku jakichkolwiek wypłat pieniężnych na rzecz byłego pracownika, wystarczające będzie, jeżeli płatnik wykaże wartości świadczenia/świadczeń w naturze na deklaracji podatkowej pracownika jako przychód oraz wpisze wartość "0", jako wartość przekazanego podatku?

W odpowiedzi organ podatkowy przychylił się do stanowiska płatnika wskazując, że z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika tylko, iż płatnik jest obowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki. Nie wynika jednak, aby płatnik, który nie ma faktycznych możliwości pobrania zaliczki, gdyż w danym miesiącu podatnik nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, był obowiązany zapłacić zaliczkę z własnych środków, a następnie dochodzić jej zwrotu od pracownika. Takie zobowiązanie nie wynika także z innych przepisów ustawy. Przepisy ustawy nie obligują także podatnika do wpłacenia stosownej zaliczki na podatek swojemu płatnikowi.

Zaprezentowane przez organ podatkowy stanowisko jest dla płatników niewątpliwie korzystne. Nie mniej jednak jest ono również kontrowersyjne, z uwagi na fakt, że organ podatkowy „nie zauważył”, że płatnik nie pobrała zaliczki na podatek z powodu popełnionego wcześniej własnego błędu. Nieprawdą jest tutaj twierdzenie, że pobranie zaliczki od pracownika nie było możliwe z powodów od płatnika niezależnych.


[1] Znak: IBPB-2-1/4511-324/16-1/BJ

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl