Czy można wybrać sposób dokumentowania transakcji przeprowadzonych z podmiotami powiązanymi w 2018 r. (opublikowano w Monitorze Księgowego - czerwiec 2019 r.)

09:34, 10.06.2019 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Problem

Spółka realizowała w 2018 r. różnego rodzaju transakcje z podmiotami powiązanymi. Dowiedzieliśmy się, że dokumentację podatkową tych transakcji można sporządzić albo według przepisów obowiązujących w 2018 r., albo według przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r. Czy faktycznie Spółka  może  do oceny tego czy i jak udokumentować te transakcje zastosować przepisy wprowadzone z początkiem 2019 r.? Jeśli tak, to wybór których przepisów będzie bardziej korzystny.

Rada

W zakresie obowiązków dokumentacyjnych za rok 2018 Spółka ma wybór, według których przepisów będą analizować transakcje i sporządzać dokumentacje cen transferowych. Bardziej opłacalne jest skorzystanie z nowych regulacji.

Uzasadnienie

Zasadniczo do transakcji realizowanych w 2018 r. mają zastosowanie dotychczasowe przepisy dotyczące cen transferowych – tj. art. 9a i 11 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. Jednak ustawodawca dopuścił możliwość stosowania do tych transakcji przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r. Dzięki takiemu rozwiązaniu, firmy mogą wybrać jakie rozwiązania (regulacje) zastosować do dokumentowania cen transferowych. Firmy mogą zatem sporządzić dokumentację według swojego wyboru albo według przepisów obowiązujących w 2018 r. albo według przepisów obowiązujących w 2019 r. By odpowiedzieć na pytanie Spółki, która z tych regulacji jest bardziej korzystna, należy porównać stare i nowe regulacje dotyczące dokumentacji podatkowych.

Pełny tekst artykułu opublikowano w Monitorze Księgowego, czerwiec 2019 r. (Czy można wybrać sposób dokumentowania transakcji przeprowadzonych z podmiotami powiązanymi w 2018 r.)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl