Do końca marca termin na złożenia informacji przez spółki nieruchomościowe

13:03, 22.03.2024 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Przypominamy, że zbliża się termin do składania informacji przez spółki nieruchomościowe.

Spółki nieruchomościowe, do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego są zobowiązane do przekazania do Szefa KAS informacji o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziały (akcje), ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw.

Jeżeli rok podatkowy spółki nieruchomościowej pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powyższego obowiązku należy dopełnić do końca marca. Jednak w związku z tym, że w tym roku ostatnim dniem marca jest niedziela, a 1 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny, ostatnim dniem na złożenie informacji jest 2 kwietnia 2024 r.

Spółką nieruchomościową jest podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym (dla podmiotów funkcjonujących na rynku):

  • co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości,
  • wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł,
  • przychody podatkowe z tytułu najmu (lub podobnych czynności) lub z przeniesienia własności nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów.

Aby podmiot został uznany za spółkę nieruchomościową powyższe warunki muszą być spełnione łącznie na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy. W 2024 roku warunki te musiały być spełnione na 31 grudnia 2023 roku.

Aby podmiot rozpoczynający działalność stał się spółką nieruchomościową musi spełniać następujące kryteria:

  • co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości,
  • wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł.

Warunki te muszą być spełnione łącznie na pierwszy dzień roku podatkowego.                                     

Informacje do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przekazywać musi spółka nieruchomościowa  oraz podatnicy posiadający w spółce nieruchomościowej – bezpośrednio lub pośrednio:

  • udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu w spółce;
  • ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną;
  • co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

Zakres informacji, jaki należy przekazać do Szefa KAS, zależy od tego, kto przekazuje informacje. Jeżeli jest to:

  • spółka nieruchomościowa – wskazuje ona podmioty posiadające (bezpośrednio, pośrednio) w spółce nieruchomościowej udziały (akcje), ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdy z nich takich praw;
  • podatnik będący wspólnikiem spółki nieruchomościowej – podaje liczbę posiadanych (bezpośrednio, pośrednio) w spółce udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze.

Informację przekazuje się według stanu na ostatni dzień roku obrotowego spółki nieruchomościowej – gdy nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego. W pozostałych przypadkach wiążący jest stan na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej.

Spółki nieruchomościowe informację składają na formularzu PIT-N1 lub CIT-N1.

Wspólnicy spółek nieruchomościowych (bezpośredni i pośredni) swoją informację na formularzu PIT-N2 (osoby fizyczne) i CIT-N2 podmioty nietransparentne podatkowo.

Deklaracje składane są wyłącznie w formie elektronicznej w systemie e-deklaracje.

 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl