Estoński CIT w prekonsultacjach

08:47, 05.08.2020 Karol Przydatek

Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano założenia proponowanych zmian wprowadzających „Estoński CIT”. Zmiany mają charakter konsultacyjny i mogą oczywiście ulec jeszcze modyfikacji w toku prac rządowych i parlamentarnych.

Estoński CIT ma zostać wprowadzony pod nazwą „ryczałt od dochodów spółek kapitałowych”. Tak określony podatek będzie naliczany w momencie wypłaty zysku. Podstawowym okresem stosowania tego sposobu opodatkowania ma być okres 4-letni.

W przypadku rezygnacji z rozwiązania wymagane będzie złożenie informacji o rezygnacji w formie deklaracji podatkowej za ostatni rok opodatkowania ryczałtem. Z kolei w razie utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, wybór tej formy opodatkowania możliwy będzie dopiero po upływie 3 lat podatkowych, nie krócej niż po 36 miesiącach.

Estoński CIT dostępny będzie dla spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka zainteresowana takim opodatkowaniem nie może posiadać udziałów w kapitale innej spółki.

Z proponowanego rozwiązania będą mogły skorzystać mikro, małe i częściowo średnie przedsiębiorstwa (do 50 mln przychodów brutto) z określonymi wyłączeniami podmiotowymi. W przypadku przekroczenia limitu przychodów podatnik będzie mógł stosować rozwiązanie do końca okresu 4-letniego, przy czym wówczas wystąpi domiar zobowiązania podatkowego.

Do estońskiego CIT nie będą miały prawa podmioty sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, przedsiębiorstwa prowadzące działalność na rynku finansowym, podatnicy prowadzący działalność na terenie SSE lub w PSI oraz podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji.

Warunkiem jest także systematyczne zwiększanie majątku trwałego mierzonego wzrostem poniesionych bezpośrednio nakładów na cele inwestycyjne:
-  15% i nie mniej niż 20 000 zł w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat opodatkowania ryczałtem, albo
-  33% i nie mniej niż 50 000 zł w okresie czterech lat opodatkowania ryczałtem.

Dodatkowo w celu skorzystania z ryczałtu podatnik powinien zatrudniać nie mniej niż 3 pracowników niebędących udziałowcami przez okres co najmniej 300 dni roku podatkowego. W przypadku roku podatkowego niepokrywającego się z rokiem kalendarzowym okres 300 dni podlega proporcjonalnemu dostosowaniu.

Z ryczałtu będą mogli skorzystać podatnicy, których przychody w większości pochodzą z działalności operacyjnej (min. 50% w przychodach ogółem).

Podstawą opodatkowania ma być wynik ustalony na podstawie ustawy o rachunkowości. Po wyborze estońskiego CIT na okres 4 lat nie będzie możliwe korzystanie z ulg takich jak: ulga na złe długi, czy też ulga B+R. Rozwiązanie zawiesza również możliwość odliczenia straty podatkowej w okresie jego stosowania.

Podatek wynosić będzie od 10 do 25% w zależności od wielkości podatnika oraz wielkości nakładów inwestycyjnych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl