Kiedy kara umowna zapłacona kontrahentowi jest kosztem (Opublikowano w Rzeczpospolitej, 13.09.2017 r.)

11:14, 13.09.2017 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Katalog kar umownych i odszkodowań, które nie pomniejszają przychodów, jest zamknięty. To, że tylko zapisane w nim wydatki na pewno nie mogą być ujęte w rachunku podatkowym nie oznacza wcale, że wszystkie pozostałe wolno odliczyć.

Księgowi prowadzący księgi rachunkowe, ustalający podstawę opodatkowania i rozliczający się z fiskusem, powinni pamiętać o zasadach ewentualnego kwalifikowania zapłaconych kar umownych do kosztów podatkowych czy pomniejszania o nie podstawy opodatkowania.

Przedsiębiorca, który wyrządził innemu podmiotowi szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia na zasadach ogólnych. Obowiązek taki wynika z  kodeksu cywilnego. Naprawienie szkody następuje poprzez przywrócenie do stanu poprzedniego lub wypłatę odpowiedniej kwoty tytułem odszkodowania. Naprawienie szkody może nastąpić również poprzez zapłatę kary umownej, jeżeli strony wprowadziły do zawieranej umowy takie postanowienie na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania zobowiązania umownego.

Zapłacone kary umowne lub odszkodowania często w sposób istotny wpływają na wysokość wykazywanego wyniku finansowego, zmniejszając zysk jednostki. Jednak niekoniecznie mają wpływ na podstawę opodatkowania w podatku dochodowym.

Pełna treść artykułu: Rzeczpospolita, 13.09.2017 r. (Kiedy kara umowna zapłacona kontrahentowi jest kosztem)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl