Koszty kapitału własnego w rozliczeniu CIT (miesięcznik Rachunkowość, kwiecień 2021 r.)

09:11, 06.04.2021 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy
Ustawodawca, chcąc zachęcić do pozostawiania kapitału w spółkach, umożliwił – począwszy od 2020 r. – zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych odsetek od takiego kapitału. Znowelizowane przepisy budzą jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych. W artykule jest mowa o tym, kiedy i w jakiej wysokości spółka będąca podatnikiem CIT może wykazać koszt podatkowy z tytułu zatrzymanych zysków.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą finansują ją zarówno kapitałem własnym, jak i obcym. W przypadku korzystania z cudzego kapitału przedsiębiorcy uprawnieni są do zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek, opłat czy prowizji. Korzystanie z kapitału własnego dotychczas nie wiązało się z preferencjami podatkowymi. Na gruncie prawa podatkowego korzystniejsze było zatem finansowanie bieżącej działalności kapitałem obcym niż pozostawianie w spółce dywidendy.

Pełny tekst artykułu opublikowano w miesięczniku Rachunkowość, kwiecień 2021 r. (Koszty kapitału własnego w rozliczeniu CIT)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl