Nadwyżka kosztów finansowania dłużnego (opublikowano w Rzeczpospolitej, 19.02.2020 r.)

07:49, 21.02.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy
Limit 30 proc. EBITDA dotyczy przekroczenia, a nie samych kosztów korzystania z cudzego kapitału. Nadwyżka ta stanowi różnicę pomiędzy kosztami uzyskania oraz korzystania z cudzego kapitału a przychodami o charakterze odsetkowym. Oznacza to, że uzyskiwane przychody o charakterze odsetkowym zwiększają limit kosztów finansowania dłużnego.

Obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych kosztów związanych z korzystaniem z cudzego kapitału może w znaczący sposób wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. O tym, jak obliczyć limit nadwyżki kosztów finansowania dłużnego oraz rozpoznać koszty podlegające limitowaniu, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem. Problem jest tym bardziej istotny, że od roku 2019 licząc limit, należy uwzględnić również odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przed nowelizacją, a także odpisy amortyzacyjne w części obejmującej odsetki.

Pełny tekst artykułu opublikowano w Dzienniku Rzeczpospolita, 19.02.2020 r. (Nadwyżka kosztów finansowania dłużnego)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl