Ograniczenia zatorów płatniczych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 04.09.2019 r.)
Nieopłacone w terminie faktury będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania w CIT i PIT.
Preferencja w podatkach dochodowych przysługiwać będzie wierzycielowi, który nie uzyska zapłaty za fakturę w określonym terminie. Natomiast swoistego rodzaju sankcja, w postaci konieczności zwiększenia podstawy opodatkowania (czy obniżenia straty), może dotknąć dłużnika.
To efekt uchwalonej przez sejm ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Nowe przepisy wejdą w życie z 1 stycznia 2020 r.
Nowelizacja dotyczy kilku aktów prawnych, w tym ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, której tytuł od 1 stycznia 2020 r. otrzymuje brzmienie „Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych”.
W celu wyeliminowania nadużyć, polegających na nieregulowaniu w terminie należności w transakcjach handlowych, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu do przepisów o podatkach dochodowych (CIT i PIT) nowych rozwiązań mających wpływ na wysokość deklarowanej podstawy opodatkowania. Wprowadzona ulga w pewnym zakresie nawiązuje do ulgi z tytułu złych długów obowiązującej od wielu lat w podatku od towarów i usług.
W ustawie o podatku CIT dodano nowy art. 18f, regulujący zasady postępowania u podatników tego podatku w przypadku powstania tzw. zatorów płatniczych, będących skutkiem nieuregulowania faktury w terminie 90 dni od wyznaczonego terminu płatności. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zagadnieniom tym poświęcony został nowy art. 26i.
Pełny tekst artykułu opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 04.09.2019 r. (Ograniczenia zatorów płatniczych)