Otrzymany przez ryczałtowca zwrot kosztów i diety podlega opodatkowaniu

14:27, 20.06.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Podatnik korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie może wykazywać do opodatkowania przychodów pomniejszonych o zwroty kosztów zagwarantowane umową o świadczenie usług w ramach B2B.

W szczególności problem ten może dotyczyć kosztów: dojazdów do siedziby klienta, podróży służbowych, noclegów oraz diet, których wysokość naliczana jest na zasadach analogicznych jak dla pracowników.

W interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 6 czerwca 2022 r., (0113-KDIPT2-1.4011.376.2022.1.MGR),  dotyczącej jednoosobowego przedsiębiorcy świadczącego usługi programistyczne, Dyrektor KIS uznał, że zwroty wydatków otrzymane przez przedsiębiorcę w związku z realizacją przedmiotu umowy, a w szczególności: kosztów dojazdu do siedziby klienta zamawiającego, udokumentowanych biletami lub fakturami oraz innych kosztów, w szczególności kosztów noclegu, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stawką właściwą dla rodzaju działalności, w związku z którą ten przychód powstał.

Analogiczne stanowisko organ podatkowy zaprezentował w odniesieniu do diety otrzymanych przez przedsiębiorcę w związku z odbywanymi wyjazdami służbowymi, które realizowane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jednoosobowego przedsiębiorcy.

Konieczność uznania zwracanych kosztów podróży oraz kosztów noclegów za przychód przedsiębiorcy oparta została na interpretacji przepisu art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączającym z przychodów zwroty innych wydatków zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Organ wskazał, że użyte w tym przepisie "inne wydatki" należy rozumieć wydatki inne niż wymienione w art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, jeżeli zwrot poniesionych wydatków dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami podatkowymi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem podatkowym. Jednocześnie, posługując się zasadami wnioskowania a contrario, z treści art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mając ponadto na względzie art. 14 ust. 1 ww. ustawy, można wyprowadzić zasadę, że zwrócone wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, stanowią przychody podatnika.

W interpretacji tej wskazano, że dla ryczałtowca skutki podatkowe związane ze zwrotem wydatków są e uzależnione od tego, czy wydatki, które będą zwracane mogą być „hipotetycznie” zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami, czy też nie. Jeżeli zwracane wydatki zgodnie z przepisami podatkowymi podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji kiedy podatnik korzystałby z opodatkowania na zasadach ogólnych, wówczas kwota zwrotu powinna podlegać zaliczeniu do przychodów. Natomiast, jeżeli zwrot poniesionych wydatków dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami podatkowymi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem podatkowym. Dla powyższego nie ma znaczenia, że podatnik korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdzie nie pomniejsza się podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodów.

W zakresie braku możliwości wyłączenia z przychodów podlegających opodatkowaniu diety otrzymanych przez przedsiębiorcę, organ podatkowy wskazał, że wydatki z tytułu diet za czas przebywania w podróży służbowej spełniają przesłanki zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedsiębiorca ma zatem  możliwość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej tego rodzaju wydatki, do wysokości  nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w odrębnych przepisach. Tym samym podatnik zobowiązany uznać ten wpływ za przychód podatkowy. Okoliczność wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie daje możliwości wyłączenia z opodatkowania otrzymywanych kwot diet.

Organ podatkowy wskazał, że zasadą jest, iż opodatkowaniu podlegają wszelkie wpływy majątkowe powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Zgodnie z tą zasadą również otrzymany przez podatnika na ryczałcie zwrot wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi dla przedsiębiorcy przychód podlegający opodatkowaniu stawką ryczałtu właściwą dla rodzaju działalności w związku z którą wydatki poniesiono.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl