Potrącenia PIT: Ministerstwo Finansów ma rację, ale brakuje podstawy prawnej (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 04.01.2017 r.)
Trudno się zgodzić z tezą, że zakłady pracy powinny przestać pomniejszać zaliczki na PIT o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dopiero w miesiącu następującym po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w sytuacji, gdy dochód pracownika w 2017 r. przekroczy 85 528 zł, pracodawca powinien od następnego miesiąca przestać potrącać kwotę zmniejszającą podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o PIT (patrz: „Trzeba będzie monitorować zarobki zatrudnionych”, DGP nr 1/2017). To odpowiedź na wątpliwości związane z wejściem w życie nowych przepisów o kwocie pomniejszającej podatek (patrz: „Zakłady pracy nie wiedzą, jak obliczać zaliczkę na PIT”, DGP nr 251/2016).
Stanowisko MF, że zakłady pracy faktycznie powinny monitorować, kiedy dochody pracowników przekroczą kwotę 85 528 zł, należy uznać co do zasady za prawidłowe. Trudno się jednak zgodzić z tym, że moment, od którego nie należy pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, przypada dopiero w miesiącu następującym po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego.
Ma to o tyle istotne znaczenie, że jeśli zakład pracy nie zaprzestanie we właściwym miesiącu pomniejszać zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, może powstać zaległość podatkowa, za którą – w świetle ordynacji podatkowej – odpowiada płatnik.
Pełna treść artykułu:
Potrącenia PIT: Ministerstwo Finansów ma rację, ale brakuje podstawy prawnej (Dziennik Gazeta Prawna, 04.01.2017 r.)