Ryczałt za używanie samochodu prywatnego opodatkowany PIT ale wyłączony z ZUS

09:18, 18.06.2024 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny staje po stronie fiskusa i stwierdza, że wypłata pracownikowi ryczałtu za używanie prywatnego samochodu dla celów służbowych jest świadczeniem, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (wyrok NSA z 12 czerwca 2024 r., sygn. akt II FSK 1203/21).

Wyjątkiem są jedynie ryczałty wypłacane na podstawie ustaw szczególnych dla leśników, listonoszy czy pracowników opieki społeczne (art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT).

Dyrektor KIS konsekwentnie, w wydawanych interpretacjach indywidualnych,  wskazuje, że ryczałt za używanie prywatnego auta stanowi świadczenie pieniężne i mieści się w definicji przychodu, o których mowa w art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma w ustawie o podatku dochodowym przewidzianego zwolnienia od podatku dla tego rodzaju świadczeń, z wyjątkiem zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT. To zwolnienie zaś odnosi się jednak wyłącznie do sytuacji kiedy zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.

W najnowszym orzeczeniu, NSA wskazał również, że do wypłacanego ryczałtu nie może mieć zastosowania wykładnia zaprezentowana w wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca2014 r., z uwagi, że ryczałt ma charakter świadczenia pieniężnego, natomiast orzeczeniu TK dotyczy interpretacji świadczeń nieodpłatnych.

Naczelny Sąd Administracyjny powołał się także wcześniejsze orzeczenia, które zapadły w podobnych sprawach, m.in. wyrok NSA z: 10 listopada 2020 r. (II FSK 1863/18), 6 października 2023 r. (II FSK 294/21) i 12 października 2023 r. (II FSK 397/22). W tych sprawach  również NSA uznał, że ryczałt za używanie samochodu służbowego wypłacany pracownikowi podlega opodatkowaniu podatkiem PIT,  jako, że jest to dodatkowe świadczenie pieniężne. 

Warto przypomnieć, że wypłacane pracownikom ryczałty za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 16 .rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowi zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych przez pracowników, dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu - określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany przez pracownika w ewidencji przebiegu pojazdu, prowadzonej przez niego według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl