Skutki podatkowe darowizn dla obywateli Ukrainy

08:42, 04.03.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów 3 marca br. opublikowano informacje na temat projektowanych zmian podatkowych dla podmiotów wspierających poszkodowanych zbrojną agresją na Ukrainę.

Planuje się wprowadzenie trzech grup nowych rozwiązań podatkowych.

Pierwsza propozycja dotyczy możliwości zaliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych wydatków poniesionych na wytworzenie lub nabycie rzeczy i praw majątkowych będących przedmiotem darowizny bądź wydatków poniesionych z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług do kosztów uzyskania przychodu. Rozwiązanie to ma zostać przyjęte czasowo, w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. i dotyczyć darowizn przekazanych:
- organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
- jednostkom samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy,
- a także świadczenia usług bezpośrednio obywatelom Ukrainy.

W obecnym stanie prawnym, przepisy art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT i analogicznie art. 16 ust. 1 pkt 16 ustawy o CIT, co prawda wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, ale za wyjątkiem kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Z kolei w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT mowa o produktach spożywczych, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych umożliwiają także w obecnym stanie prawnym odliczenie od dochodu kwoty darowizn przekazanych na cele porządku publicznego. Dotyczy darowizn przekazanych do organizacji krajowych oraz mających siedzibę w innych państwach UE lub EOG. Oczywiście pomoc może być świadczona na terytorium Ukrainy, ale za pośrednictwem tych organizacji. To odliczenie jest limitowane i wynosi maksymalnie do 6% dochodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz do 10% dochodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Po drugie, proponowane zmiany mają zwolnić z podatku dochodowego obywateli Ukrainy otrzymujących nieodpłatne świadczenia nie za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, a bezpośrednio od podmiotów prywatnych nieprowadzących działalności pożytku publicznego. Będzie to dotyczyć „świadczeń pieniężnych, rzeczowych oraz nieodpłatnych”, m.in. takich jak udostępnienie lokalu, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, itp.

Wreszcie trzecia grupa zmian dotyczyć będzie podatku od spadków i darowizn. Ministerstwo Finansów planuje zwolnić z podatku od darowizn obywateli Ukrainy przybywających na terytorium RP z Ukrainy”, a dokładniej nabycie przez nich własności rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. Obecnie kwota darowizny, która nie powoduje powstania obowiązku podatkowego po stronie obdarowanego w trzeciej grupie podatkowej nie może przekroczyć 4 902 zł w ciągu pięciu następujących po sobie lat. 

Na chwilę obecną Ministerstwo Finansów nie podaje etapu zaawansowania prac legislacyjnych ani daty ich wprowadzenia do porządku prawnego.

Więcej: https://www.gov.pl/web/finanse/pomoc-ukrainie-z-preferencjami-podatkowymi

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl