Spłaciłeś kredyt – możesz odzyskać niesłusznie zapłacony podatek

14:03, 08.04.2022 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Takie wnioski należy wyciągnąć na tle stanowiska Ministra Finansów zaprezentowanego w interpretacji ogólnej z dnia 1 kwietnia 2022 r. znak: DD2.8202.5.2020

W sytuacji kiedy podatnik sprzedaje nieruchomość w okresie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kiedy nastąpiło jej nabycie (wybudowanie) to wówczas może się pojawić obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest wówczas różnica między przychodami uzyskanymi ze sprzedaży, a poniesionymi kosztami.

Jednocześnie możliwe jest zwolnienie dochodu z opodatkowania, w tej części, w jakiej przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe. Obecnie podatnik na przeznaczenie dochodu na własne cele mieszkaniowe ma 3 lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonał sprzedaży. Powyższe oznacza, że w sytuacji, w której podatnik przeznaczył na własne cele mieszkaniowe cały przychód, to wówczas nie będzie musiał zapłacić podatku (art. 21 ust. 1 pkt 131 PIT).

W zakresie wydatków na własne cele mieszkaniowe bardzo istotnym problemem była do tej pory sytuacja, w której podatnik sprzedawał nieruchomość obciążoną kredytem. W takiej bowiem sytuacji w momencie sprzedaży kupujący jest zasadniczo zobowiązany do tego aby część wynagrodzenia przelać nie na rachunek bankowy sprzedawcy, ale specjalny rachunek, który posłuży spłaceniu kredytu zaciągniętego przez sprzedawcę. Powyższe jest wówczas uregulowane w akcie notarialnym dotyczącym umowy sprzedaży.

Należy wskazać, że wśród wydatków na własne cele mieszkaniowe nie znajdują się wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość. (art. 21 ust. 25 PIT).

W oparciu o takie stanowisko organy podatkowe odmawiały uznania że w zakresie, w którym pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości poszły na spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup, podatnik poniósł wydatki na własne cele mieszkaniowe. Dlatego też, w stosunku do odpowiedniej części dochodu (odpowiadającej części przychodu, którą podatnik przeznaczył na spłatę kredytu) konieczna była zapłata podatku. 

Z wydanej obecnie interpretacji ogólnej wynika że takie stanowisko było jednak nieprawidłowe. W tej części w której podatnik przeznaczył środki ze sprzedaży na spłatę kredytu dotyczącego sprzedanej nieruchomości zrealizował własny cel mieszkaniowy. Tym samym odpowiednia część dochodu powinna być zwolniona z opodatkowania.

W związku z powyższym podatnik, który był w takiej sytuacji i złożył zeznanie podatkowe, z którego wynikał podatek do zapłaty, obecnie może złożyć korektę zeznania, której konsekwencją będzie odzyskanie nadpłaconych środków. Powyższe dotyczy oczywiście nieprzedawnionych lat podatkowych (czyli począwszy od 2016 r.).

Podobnie również podatnicy, który dokonują obecnie rozliczenia za rok 2021 powinni zweryfikować jego prawidłowość. 

Przypomnijmy również, że w stosunku do dochodów uzyskiwanych z tego tytułu od 2022 r. powyższa kwestia została doprecyzowana w przepisach (więcej w artykule opublikowanym na naszej stronie).

Informacja o wydanej interpretacji znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów (link).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl