Ulga na prototyp tylko dla zupełnie ?nowych? produktów

07:41, 11.08.2023 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Nowy produkt jest rozumiany, jako dotychczas nieprodukowany przez podatnika.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 lipca 2023 r. zn. 0111-KDIB1-34010.217.2023.2.JKU rozstrzygnął wątpliwości wnioskodawcy w zakresie rozumienia pojęcia „nowego” produktu, którego zidentyfikowanie umożliwiałoby zastosowanie ulgi na prototyp.

Przypomnijmy, w świetle art. 18ea ust. 1 ustawy o CIT (oraz analogicznie art. 26ga ustawy o PIT) skorzystanie z ulgi na prototyp możliwe jest wyłącznie w sytuacji, w której w ramach prowadzonych przez podatnika prac badawczo-rozwojowych dojdzie do zidentyfikowania nowego produktu w świetle ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usług. Wydawałoby się więc kluczowym ustalenie, czy poprzez „nowy” można poczytywać produkt, który np. dotychczas nie był produkowany w danym zakładzie produkcyjnym przedsiębiorcy lub czy dokonanie stosunkowo nieznaczących zmian (np. w szacie graficznej) danego produktu uprawnia już do skorzystania z ulgi.

W omawianej interpretacji wnioskodawca prowadził działalność w zakresie produkcji i sprzedaży opakowań, która to działalność odbywała się w kilku zakładach produkcyjnych. Wnioskodawca w świetle wydanych wcześniej interpretacji indywidualnych uzyskał potwierdzenie, że prowadzone przez niego działania stanowiły o prowadzeniu przez niego prac badawczo-rozwojowych.

W świetle omawianej interpretacji wnioskodawcy traktował jako nowe produkty traktował wyłącznie te produkty, które łącznie spełniały poniższe przesłanki: 
a) nie znajdowały się w dotychczasowej ofercie produktowej,
b) stanowią produkty w rozumieniu ustawy o rachunkowości,
c) w odniesieniu do których pozytywnie został zakończony etap rozruchu technologicznego.

W jednym z pytań przedstawionych do rozstrzygnięcia wnioskodawca dążył do ustalenia, czy w przypadku, gdy opracowane przez spółkę nowe produkty wdrożone już w jednym zakładzie produkcyjnym mogą być następnie wdrażane w innym zakładzie spółki w celu zwiększenia wielkości produkcji (i jednocześnie koszty poniesione na wdrożenie linii produkcyjnej w nowym zakładzie będą uprawniać do skorzystania z ulgi).

W ocenie DKIS taki sposób postępowania nie był prawidłowy, gdyż nie sposób nadać przymiotu „nowości” produktowi, który był już produkowany u danego podatnika, tylko że w innym zakładzie produkcyjnym. Ponadto, wnioskodawca zainteresowany był uzyskaniem rozstrzygnięcia w przedmiocie, czy w przypadku wprowadzenia zmian w produkcie, który powstał w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, takich jak zmiana koloru, efektów graficznych czy rodzaju materiałów, z których wykonane jest opakowanie uprawniać będzie do zidentyfikowania „nowego” produktu.

Z tak zaprezentowanym stanowiskiem nie zgodził się DKIS i podkreślił, że kluczowym jest ustalenie, że powstanie „nowego” produktu nastąpiło w wyniku prac badawczo-rozwojowych. Tym samym, produkt, który różni się wyłącznie zmianami o charakterze np. graficznym od pierwotnie zidentyfikowanego produktu uprawniającego do skorzystania z ulgi, które to zmiany nie powstały w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nie będzie posiadał przymiotu „nowości”, uprawniającej do skorzystania z ulgi. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 lipca 2023 r. zn. 0111-KDIB1-3.4010.217.2023.2.JKU

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl