Ulgę B+R można uwzględnić przy rozliczaniu minimalnego CIT

13:00, 14.03.2025 Piotr Kuś

Dla wielu podatników zbliża się termin rocznego rozliczenia CIT.

W tym roku po raz pierwszy może również wystąpić obowiązek zapłaty krajowego minimalnego podatku dochodowego. Obowiązek ten będzie spoczywał zasadniczo na podatnikach:

  • ponoszących stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe,
  • osiągających udział dochodu ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe w przychodach ze źródeł innych niż zyski kapitałowe na poziomie nie wyższym niż 2%.

Więcej szczegółowych informacji o konstrukcji podatku minimalnego znajdą Państwo w artykule pod linkiem

Ulga B+R pozwala natomiast na obniżenie wysokości CIT w związku z prowadzeniem przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej i ponoszeniem z tego tytułu określonych wydatków. Jej istotą jest odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT do wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu. Nierozliczoną w danym roku część odliczenia z tyt. ulgi B+R można wykorzystać do pomniejszenia podstawy opodatkowania w ciągu sześciu kolejnych lat podatkowych (lub rozliczyć w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników).

W minimalnym podatku dochodowym podstawa opodatkowania jest określana na dwa specyficzne sposoby:

  • jako suma 1,5% wartości przychodów ze źródeł przychodów innych niż zyski kapitałowe oraz określonych kosztów (m.in. finansowania dłużnego czy usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych) ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych lub
  • jako 3% wartości przychodów ze źródeł przychodów innych niż zyski kapitałowe.

Wybór sposobu obliczania podstawy opodatkowania w minimalnym podatku dochodowym należy do podatnika – można więc stwierdzić, że w przypadku podmiotów, które nie ponoszą na rzecz podmiotów powiązanych kosztów finansowania dłużnego, usług doradczych, badania rynku i innych wskazanych w art. 24ca ust. 3 pkt 2 i 4 o znacznej wartości, bardziej korzystny będzie wybór metody standardowej obliczania podstawy opodatkowania (wskazanej w pkt 1 powyżej).

W zakresie zasad kalkulowania minimalnego podatku dochodowego powstaje pytanie, czy od podstawy opodatkowania obliczanej dla potrzeb tego podatku możliwe jest odliczenie kosztów kwalifikowanych do odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Takie odliczenie mogłoby w wielu przypadkach spowodować, że zobowiązanie podatkowe z tyt. minimalnego CIT nie powstanie.

Taką możliwość, wynikającą z przepisu art. 24ca ust. 10 pkt 1, potwierdza w interpretacjach indywidualnych Dyrektor KIS (m.in. w interpretacjach 0111-KDIB1-3.4010.123.2024.1.MBD czy 0111-KDIB1-3.4010.580.2022.2.JKU). (…) stwierdzić należy, że w przypadku zaistnienia przesłanek do obliczenia podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia tej podstawy o kwotę ulgi B+R dotyczącej roku bieżącego oraz stosownie do art. 18d ust. 8 ustawy CIT, o nieodliczone jeszcze kwoty ulgi B+R z sześciu wcześniejszych lat podatkowych, łącznie do kwoty nieprzekraczającej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym.

Należy przy tym pamiętać, że limitem odliczenia w przypadku stosowania ulgi B+R w podatku minimalnym, jest wysokość podstawy opodatkowania obliczona dla potrzeb podatku minimalnego (a więc obliczona na 1 z 2 wskazanych w art. 24ca ustawy o CIT sposobów).  

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl