Ustawodawca nie wiedział co uchwala w sprawie korekt (Dziennik Gazeta Prawna, 23.09.2015)
Wygląda na to, że przepisy, które miały rozwiać wątpliwości, będą dotyczyć jedynie tych przychodów i kosztów, które podatnik uzyskał i poniósł przed 1 stycznia 2016 r.
Co więcej, nowe regulacje będą się odwoływać do art. 15b ustawy o CIT oraz art. 24d ustawy o PIT, które już w tym czasie nie będą obowiązywać. Chodzi o ustawę z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Jeszcze nie została ona podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw, a już rodzi wątpliwości.
Głównym jej celem jest zachęcanie obywateli i przedsiębiorców do bardziej powszechnego wykorzystywania polubownych metod rozwiązywania sporów (mediacja/arbitraż). Natomiast dodatkowo reguluje ona niezmiernie ważną kwestię podatkową – kiedy podatnik powinien skorygować swoje rozliczenia w PIT lub CIT w związku z wystawieniem lub otrzymaniem faktury korygującej. Na bieżąco czy powinien cofać się do okresu, w którym została wystawiona.
Zgodnie z nowymi regulacjami od 2016 r. korekta będzie rozliczana na bieżąco, chyba że miałaby być następstwem błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki.
Mam do tego trzy uwagi krytyczne.
(...)
Pełna treść publikacji:
Ustawodawca nie wiedział co uchwala w sprawie korekt, Dziennik Gazeta Prawna, 23.09.2015