Wpłaty do PPK kosztem miesiąca, za który jest należne wynagrodzenie pracownika

10:13, 22.01.2020 dr Grzegorz Matysek - doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości związane z terminem zaliczania do kosztów podatkowych wpłat do PPK.

Zgodnie z art. 22 ust. 6bc ustawy o PIT (odpowiednio art. 15 ust. 4ga ustawy o CIT) Wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, (...) stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne, pod warunkiem że zostaną opłacone w terminie wynikającym z przepisów tej ustawy. 

Na wątpliwości związane ze zwrotem "stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne" zwrócił uwagę Pan dr Grzegorz Matysek w artykule opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej (link do artykułu). Redakcja Dziennika zdecydowała się na skierowanie zapytania w tej sprawie do Ministerstwa Finansów.

W ocenie przedstawiciela Ministerstwa Finansów zwrot "w miesiącu, za który są należne" należy interpretować jako miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wpłaty na PPK.

Przekładając to na przykład praktyczny, jeżeli przedsiębiorca wynagrodzenie za grudzień (zgodnie z przepisami prawa pracy) wypłacił do 10 stycznia, a wpłaty na PPK dokonał do 15 lutego (czyli w ustawowym terminie). to wówczas ta wpłata może stanowić koszt podatkowy w grudniu.

Wyjaśnienia MF zostały opublikowane w Dzienniku Gazecie Prawnej, 20.01.2020 r. (Ministerstwo wyjaśniło, kiedy wpłaty na PPK są kosztem).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl