Wydatki na sprzęt komputerowy i nabycie czasopism specjalistycznych w kosztach B+R

12:30, 19.08.2024 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

DKIS potwierdził, że wydatki na nabycie sprzętu komputerowego czy czasopism specjalistycznych i raportów branżowych stanowić mogą koszty kwalifikowane, uprawniające do odliczenia ich w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R).

W omawianym stanie faktycznym przedsiębiorstwo prowadziło działalność produkcyjną i zainteresowane było odliczeniem ulgi B+R po raz pierwszy za 2023 r. W firmie Wnioskodawcy prowadzona jest działalność projektowa, konstrukcyjna oraz działalność w zakresie przeszywania prototypów dla poszczególnych kolekcji wiosna/lato czy jesień/zima, oraz projektowanie i wytwarzanie prototypów dla kolekcji. Wyprodukowane wyroby są sprzedawane klientom detalicznym i hurtowym przez Wnioskodawcę i pod jego marką. Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez Wnioskodawcę, wyniki tych prac są wdrażane w działalności Wnioskodawcy, zaś efekty tej działalności oferowane są bezpośrednio klientom. Działania podejmowane przez Wnioskodawcę ukierunkowane są głównie na stworzenie produktów wyróżniających się na rynku pod względem ich jakości oraz innowacyjności i wzornictwa, dzięki stosowanym przy ich produkcji surowcom. Do działań związanych z B+R Wnioskodawca zalicza m.in.:

  • pozyskiwanie wiedzy o innowacjach na rynku i panujących trendach,
  • wybór próbek materiałów, akcesoriów i elementów konstrukcyjnych,
  • analiza możliwości zastosowania nowych rozwiązań technologicznych z wykorzystaniem testowanych materiałów.

Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę i umiejętności pracowników do tworzenia nowych oraz udoskonalania istniejących produktów.

Prowadząc działalność B+R, Wnioskodawca ponosi szereg wydatków. Do takich wydatków Wnioskodawca zalicza m.in. wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (np. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, tonery), wydatki na nabycie czasopism, raportów branżowych, jak i materiałów biurowych (segregatory, długopisy, korektory, koszulki, papier). Z uwagi na fakt, że jednostkowa cena nabycia ww. aktywów z reguły nie przekracza 10.000 zł, Wnioskodawca zalicza tego rodzaju wydatki do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym, Wnioskodawca dążył do ustalenia, czy ww. wydatki mogą w świetle art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o PIT stanowić koszty kwalifikowane. W tym miejscu warto przypomnieć, że w świetle ww. art. jako koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się DKIS, jednak wskazał, że tego rodzaju wydatki należy klasyfikować jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, tj. jako koszty kwalifikowane związane z nabyciem materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

DKIS dokonując wykładni pojęcia „surowce” posłużył się ich wykładnią językową (materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii), natomiast w przypadku wykładni pojęcia „materiały” DKIS odniósł się wprost do interpretacji tego pojęcia funkcjonującego na podstawie ustawy o rachunkowości. W świetle tej ustawy, jako materiały należy traktować składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Interpretacja indywidualna DKIS z 20 czerwca 2024 r. zn. 0114-KDIP3-1.4011.305.2024.4.AK

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl