Wynagrodzenia za pracę. Inaczej dla celów podatkowych, inaczej dla bilansowych (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 18.05.2020 r.)

10:10, 18.05.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Stosowana często przez podatników praktyka traktowania pensji pracowniczych jako kosztów bezpośrednich może być kwestionowana przez organy podatkowe.

Potwierdza to najnowsza interpretacja indywidualna z 16 kwietnia 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.69.2020.1.MZA). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał w niej, że wynagrodzenia pracowników nie powinny być potrącane w dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży wyrobów gotowych. Stanowią koszty miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne, pod warunkiem terminowej jego wypłaty.

Co prawda ustawa o CIT jednoznacznie wskazuje, kiedy wynagrodzenia pracowników i składki na ubezpieczenia społeczne są kosztami podatkowymi, to w praktyce często zdarza się, że podatnicy dla celów bilansowych jak i podatkowych ujmują pensje pracowników produkcyjnych w technicznym koszcie wytworzenia wyrobu i potrącają go w dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży.

Takie postępowanie jest nieprawidłowe i może doprowadzić do błędów w ustaleniu zobowiązania podatkowego, zwłaszcza na przełomie lat podatkowych.

Pełny tekst artykułu opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 18.05.2020 r. (Wynagrodzenia za pracę. Inaczej dla celów podatkowych, inaczej dla bilansowych)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl