Zwrot wydatków związanych z pracą zdalną w CIT estońskim

09:06, 22.12.2023 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2023 r. naturalnie potwierdził, że wydatek dot. zwrotu poniesionych kosztów związanych z pracą zdalną pracowników nie powinien być traktowany jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Dyrektor KIS podkreślił jednak, że pracodawca musi być w stanie udowodnić, że pracownicy nie korzystają ze składników majątku również w celach prywatnych. 

We wniosku o interpretację indywidualną Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność  w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i planuje wdrożyć w przedsiębiorstwie system pokrycia kosztów poniesionych przez pracowników wynikających z pracy zdalnej. Przypomnijmy, w świetle art. 6724 § 1 kodeksu pracy pracodawca obowiązany jest do pokrycia m.in. kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, jak i innych kosztów, bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej.

Zwrot kosztów miałby dotyczyć kosztów, które pracownik nie musiałby ponosić, gdyby wykonywał pracę w siedzibie pracodawcy, np. zużycie prądu podczas pracy z domu czy części opłat za dostęp do Internetu. System pracy zdalnej będzie uregulowany w regulaminie pracodawcy, a kwoty zwrotu będą określone w stawkach dziennych, skalkulowane w sposób ryczałtowy na zasadach rynkowych.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy Spółka powinna zakwalifikować tego rodzaju wydatek jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą. W ocenie Spółki, wydatek na zwrot poniesionych kosztów związanych z pracą zdalną nie powinien być traktowany jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Z tak przedstawionym stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Z takim zastrzeżeniem, że przekazany przez pracodawcę majątek w celu wykonywania pracy zdalnej  będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych. Tym samym, pracodawca będzie musiał przedsięwziąć środki, mające na celu wyłączenie możliwości wykorzystywania tego składników majątku w celach prywatnych pracowników.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2023 r. zn. 0111-KDIB1-1.4010.524.2023.2.KM

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl