SARS-COv-2 a sprawozdania finansowe za 2019 rok
Koronawirus to od kilku tygodni problem globalny. Dotyka bezpośrednio lub pośrednio przedsiębiorstw wielu, jeśli nie wszystkich, branż. Powyższe powinno mieć swoje odzwierciedlenie w sporządzanych sprawozdaniach finansowych za rok 2019.
Na podstawie art. 54 ust. 1 UoR, jeżeli po sporządzeniu sprawozdania finansowego (nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego), a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzyma informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy. Załącznik nr 1 do Uor w pkt 6.2 obliguje natomiast do ujęcia w sprawozdaniach finansowych informacji o istotnych zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, a nieuwzględnionych w sprawozdaniu finansowym oraz o ich wpływie na sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z KSR 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja” skutki epidemii należałoby w większości przypadków zakwalifikować do zdarzeń wskazujących na stan zaistniały po dniu bilansowym. W dodatkowych informacjach i objaśnieniach w pkt 6.2 należy zatem ujawnić informację o wystąpieniu epidemii oraz szacunkowej kwocie jej skutków finansowych lub informację, że szacunek ten jest praktycznie niewykonalny. KSR 7 obliguje do ujawnienia zdarzeń, które wpływają w sposób istotny na dane wykazane w dodatkowych informacjach i objaśnieniach.
Epidemia koronawirusa, z którą przyszło nam się zmierzyć, dla sprawozdań finansowych za rok 2019 stanowi zdarzenie po dacie bilansu i przy ich sporządzaniu kierownik jednostki powinien rozważyć związane z nią ryzyka, w tym przede wszystkim: wpływ epidemii na utratę wartości aktywów, możliwość utrzymania ciągłości dostaw, zamknięcie rynków zbytu, spadek popytu na produkty i towary, możliwe ograniczenie dostępności pracowników (możliwość pracy zdalnej), nakazy prawne a także ryzyko kredytowe i płynności.
Wystąpienie powyższych ryzyk może wpłynąć na przyjęcie założenia kontynuacji działalności gospodarczej przez jednostkę w dającej się przewidzieć przyszłości. Jeśli kierownik jednostki uzna, że mimo wystąpienia ryzyk związanych z epidemią działalność jednostki będzie kontynuowana to należy pamiętać, że UoR obliguje ponadto do ujawnienia w sprawozdaniu finansowym okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności.