Program ?Dotacje na kapitał obrotowy?
Z dniem 15 czerwca ruszył program „Dotacje na kapitał obrotowy” przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19 mają możliwość złożenia wniosków o bezzwrotne wsparcie w ramach tego programu.
Warunki ubiegania się o bezzwrotną dotację
Przedsiębiorstwo będzie mogło skorzystać z dotacji, jeżeli odnotowało 30% spadek obrotów w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 w porównaniu do miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku albo do analogicznego miesiąca w porównaniu do ubiegłego roku. Porównanie ma zastosowanie do dowolnego miesiąca po 1 lutego 2020 r.
Dodatkowym warunkiem skorzystania z wsparcia jest prowadzenie działalności przed 31 grudnia 2019 r. Otrzymanie dotacji uwarunkowane jest tym, że wówczas przedsiębiorca nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Tylko dla średnich przedsiębiorstw
Wsparciem mogą być objęte tylko średnie przedsiębiorstwa.
Średni przedsiębiorca – to taki przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro - i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą;
Dofinansowanie
Wartość dofinansowania uzależniona jest od tzw. kwoty bazowej i liczby zatrudnianych pracowników. Maksymalnie średni przedsiębiorca może uzyskać dotację w wysokości 429 827,49 zł, przy założeniu, że zatrudnienia 249 pracowników i zakładanym okresie realizacji projektu przez 3 miesiące. Kwota dofinansowania stanowi iloczyn stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebuje wsparcia, przy czym wnioskodawca może ubiegać się o finansowanie kapitału obrotowego na okres maksymalnie trzech miesięcy.
Otrzymane dofinansowanie firmy będą mogły przeznaczyć na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz te związane z finansowaniem kapitału obrotowego, tj. opłacenie mediów, najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.
Dotacje na kapitał obrotowy można łączyć z innymi formami wsparcia pochodzącymi z PFR w ramach Tarczy Antykryzysowej, o ile łączna wartość tej pomocy nie przekroczy 800 tys. euro.
Składanie wniosków
Wnioski można składać od 15 czerwca do 31 lipca lub do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu. Wnioski składa się z wykorzystaniem generatora wniosków za pośrednictwem strony internetowej PARP po zalogowaniu.
Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są pod adresem https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/dotacja-na-kapital-obrotowy