Przedsiębiorca nie każdej czynności dokona przez pełnomocnika (Rzeczpospolita, 06.10.2021 r.)

11:18, 06.10.2021 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Przy wykonaniu różnego rodzaju czynności, np. przeprowadzaniu transakcji, przedsiębiorcy nierzadko potrzebują pomocy pełnomocników, czyli osób, które będą działały w ich imieniu. W ten sposób można załatwić np. sprawy urzędowe, podatkowe albo zawierać umowy.

Konieczność wyznaczenia pełnomocnika może wiązać się z nadmiarem obowiązków, ale również z potrzebą profesjonalnej obsługi konkretnej czynności albo z czasową nieobecnością przedsiębiorcy.

Instytucja pełnomocnictwa została uregulowana w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2020 poz. 1740; dalej k.c.), w świetle których można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Co istotne, czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Również ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 1540; dalej o.p.) dopuszcza dokonywanie czynności za pośrednictwem pełnomocnika. Zgodnie z jej art. 138a § 1, strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Pełny tekst artykułu opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 06.10.2021 r. (Przedsiębiorca nie każdej czynności dokona przez pełnomocnika)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl