Minimalna stawka za godzinę pracy zleceniobiorcy od 2017 r.

13:05, 17.11.2016 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

W 2017 r. minimalna stawka za godzinę pracy to 13 zł brutto. Takie zmiany wprowadziła ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 1265).

Przewiduje ona, że wynagrodzenie w umowie zlecenia lub o świadczenie usług winno być ustalone w taki sposób, aby jego wysokość za każdą godzinę wykonania pracy nie była niższa niż, określona w ustawie, minimalna stawka godzinowa. W 2017 r. będzie to 13 zł brutto za godzinę pracy. Kwota ta będzie waloryzowana co roku i będzie uzależniona od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. 

Celem regulacji jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz dodatkowa ochrona osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Minimalna stawka godzinowa będzie miała zastosowanie do umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego wykonywanych przez osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami. Obejmie także osoby fizyczne wykonująca działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami (samozatrudnieni).

Stawka godzinowa nie będzie dotyczyła osób, które same będą decydować o miejscu i czasie wykonywania pracy i jednocześnie przysługiwało im będzie wyłącznie wynagrodzenie o charakterze prowizyjnym. Z obowiązku ustalania stawki na poziomie co najmniej minimalnym wyłączono także niektóre, wprost wskazane w ustawie, umowy dotyczących usług opiekuńczych.

Zatrudniony – na umowie zlecenia lub o świadczenie usług – nie będzie mógł się zrzec prawa do minimalnej stawki godzinowej lub przenieść go na inną osobę. W przypadku umów zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej trzeba będzie dokonywać co najmniej raz w miesiącu.

Przepisy przedmiotowej ustawy zawierają także postanowieniu w zakresie sposobu ewidencjonowania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Na ich podstawie PIP zyskuje nowe uprawnienia w zakresie kontroli przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl