Dodatkowa 20% sankcja w VAT możliwa do odzyskania

11:38, 08.06.2021 Karol Przydatek

Wyrok TSUE w sprawie 20% sankcji od kwoty zawyżenia zwrotu VAT został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – czas zatem podjąć decyzję, czy chcą Państwo występować z wnioskami o wznowienia postępowań podatkowych i odzyskać nałożoną przez urząd skarbowy karę.

Artykuł 112b ust. 1 i 2 ustawy o VAT nakłada na podatnika obowiązek zapłaty dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% lub 20% w zależności od zaistniałych okoliczności.

Wyrok TSUE z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie C-935/19 daje podatnikom podstawę do odzyskania zapłaconych kwot sankcji. TSUE w tym wyroku odniósł się do art. 273 dyrektywy VAT wskazując, że wymagane przez prawo krajowe automatyczne stosowanie sankcji administracyjnej we wszystkich przypadkach zaniżania VAT lub zawyżenia kwoty zwrotu VAT jest nieadekwatnym środkiem realizacji celu zwalczania przestępczości podatkowej, o którym mowa w tym artykule, i wykracza poza to, co jest do niej niezbędne.

Zgodnie z art 240 §1 pkt 11 Ordynacji podatkowej (dalej jako o.p.) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji. Dotyczy to nie tylko sprawy, w której sąd wystąpił z pytaniem prejudycjalnym, ale również przypadków, gdy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości zapadło w innej sprawie, a ma wpływ na treść decyzji, a zatem dotyczy to tożsamej podstawy prawa wspólnotowego, który był podstawą rozstrzygnięcia.

Jak stanowi art. 241 §2 pkt 2 o.p. wznowienie postępowania z przyczyny wymienionej w art. 240 § 1 pkt 8 lub 11 następuje tylko na żądanie strony, wniesione w terminie miesiąca odpowiednio od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

7 czerwca 2021 r. opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (2021/C 217/19) sentencja wyroku.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl