Faktura korygująca nienależną kwotę VAT

08:26, 20.06.2024 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Wykazanie na fakturze nienależnego lub zawyżonego VAT obliguje do zapłaty kwoty podatku wskazanej na tym dokumencie, przy czym możliwe jest skorygowanie błędu w drodze faktury korygującej.

W odniesieniu do terminu rozliczenia wspomnianej wyżej korekty odniósł się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.140.2024.2.MG. Pismo dotyczy przypadku wystawienia faktur zaliczkowych i niewłaściwego opodatkowania stawką VAT płatności otrzymanych przed sprzedażą, w miejsce zastosowania zwolnienia od podatku. Organ potwierdził, że w tej sytuacji  prawidłowym jest ujęcie faktury korygującej w okresie, w którym została wystawiona, tj. zgodnie z art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, który dla korekt in minus  VAT należnego wykazanego w zawyżonej wysokości przewiduje zasady rozliczeń tożsame jak przy korektach powodowanych nowymi okolicznościami, określone w ust. 13, czyli z uwzględnieniem obowiązku posiadania udokumentowania uzgodnień poczynionych z nabywcą.

Organ zwrócił przy tym uwagę, że „jeżeli od momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki upłynął termin przedawnienia dla powstałego z tego tytułu zobowiązania, nie istnieje prawna możliwość  skorygowania faktury zaliczkowej in minus”.

Uwaga, okoliczność, że sprzedawca rozlicza korektę in minus (nie wcześniej niż) w okresie, w którym zostanie wystawiona nie determinuje terminu ujęcia takiej korekty po stronie nabywcy. Ten bowiem powinien uwzględnić otrzymaną fakturę korygującą in minus w okresie, w którym spełniły się uzgodnione warunki do pomniejszenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku (np. błędna stawka VAT), a w niektórych przypadkach wraz z faktur pierwotną (np. opodatkowanie stawką VAT w miejsce zwolnienia od podatku).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl