Kasy fiskalne z papierową kopią posłużą dłużej niż pierwotnie planowano, ale nie lekarzom i prawnikom
Ministerstwo Finansów już od dłuższego czasu prowadzi prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT w zakresie wprowadzenia obowiązku stosowania tzw. „e-kas”.
Nowe kasy będą muszą posiadać stałe połączenie z Centralnym Repetytorium Kas, do którego na bieżąco będą przesyłane dane o zarejestrowanych przy ich użyciu transakcjach. Rozwiązanie takie zapewni możliwość analizy pozyskanych danych oraz ma korzystnie wpłynąć na uszczelnienie sytemu podatkowego.
Aktualnie używane do rejestrowania sprzedaży urządzenia zasadniczo nie posiadają jeszcze wymaganej funkcjonalności, stad też konieczna będzie ich wymiana.
W odniesieniu do terminu wprowadzenia „e-kas” najnowszy projekt ustawy nowelizującej z dnia 9 stycznia 2018 r., w przeciwieństwie do poprzedniego, nie wskazuje granicznej daty, do której możliwe będzie używanie „starych” kas. Wyraźnie stanowi jednak o braku możliwości wymiany modułów pamięci fiskalnej w kasach z elektroniczną lub papierowym zapisem kopii. W konsekwencji podatnicy, z nielicznymi wyjątkami, będą mogli używać kas niespełniających nowych wymogów do czasu wyczerpania ich pamięci fiskalnej.
Możliwość ta nie dotyczy enumeratywnie wymienionych rodzajów czynności, dla których wyznaczono obowiązujące terminy wprowadzenia „e-kas”. Warto wspomnieć, że zakres ten jest szerszy od projektowanego pierwotnie.
I tak z dniem 1 stycznia 2019 r. obowiązek stosowania „e-kas” ma objąć:
- świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, oraz
- sprzedaż benzyny silnikowej, olej napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Od 1 lipca 2019 r. „e-kasy” będą musiały być stosowane dla rejestrowania usług związanych z wyżywieniem świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie usług krótkotrwałego zakwaterowania.
1 stycznia 2020 r. jest terminem, od którego „e-kasy” będą obowiązywały dla ewidencji usług:
- fryzjerskich,
- kosmetycznych i kosmetologicznych,
- budowlanych,
- opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawniczych,
- wstępu na obiekty służące poprawie kondycji fizycznej.
Końcowo warto wspomnieć, iż zgodnie z projektem, po wejściu w życie nowelizacji prawo do ulgi na zakup kasy będzie związane wyłącznie z nabyciem „e-kasy”, m.in. w przypadku:
- powstania obowiązku fiskalizacji i terminowego rozpoczęcia prowadzenia takiej ewidencji,
- dobrowolnego rozpoczęcia fiskalizacji sprzedaży przez podatnika, wobec którego taki obowiązek jeszcze nie powstał,
- wymiany kas służących ewidencjonowaniu czynności, dla których wprowadzono wcześniejszy obowiązek rejestrowania przy użyciu „e-kas”.