Korekta nowego JPK_VAT wymaga czynnego żalu

12:57, 13.10.2020 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Uwaga! Wysyłając korektę JPK_V7 należało będzie składać czynny żal.

Nowy JPK-V7 składa się z dwóch części - ewidencyjnej i deklaracyjnej. Za przesłanie organowi błędnych danych zawartych w JPK_V7 w części ewidencyjnej, podatnik ponosi odpowiedzialność karno-skarbową określoną w art. 61a K.K.S. Jeśli podatnik chce uniknąć tego rodzaju odpowiedzialności powinien złożyć organowi podatkowemu czynny żal.

Przepis art. 61a. Kodeksu karnoskarbowego stanowi, że kto wbrew obowiązkowi nie przesyła księgi właściwemu organowi podatkowemu albo przesyła ją nierzetelną, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronione go podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Z kolei art. 16a KKS, wskazuje, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa albo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że przesłanie organowi podatkowemu korekty nowego JPK w części ewidencyjnej jest równoznaczne z naruszeniem wskazanego powyżej art. 61a KKS. Nowy jest JPK-V7 „nie mieści” się już w pojęciu deklaracji podatkowej, o której mowa w przepisach Ordynacji Podatkowej. W świetle  K.K.S ewidencja prowadzona dla celów VAT jest księgą. Tym samym, podatnik składając korektę nowego JPK-V7 nie jest chroniony przepisami art. 16a KKS.

Tak wskazuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej - Dziennik Gazeta Prawna 13 październik 2020 rok.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl