Obligatoryjny KSeF od 1 lipca 2024 r.
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o VAT, wprowadzającą obligatoryjne faktury ustrukturyzowane i chociaż czekamy jeszcze na jej publikację, to podatnicy muszą realnie liczyć się z obowiązkiem wystawiania faktur w KSeF już od 1 lipca przyszłego roku.
Zgodnie z nowelą z dnia 16 czerwca b.r., powyższy termin dotyczy czynnych podatników VAT. Podatnicy zwolnieni będą obowiązani korzystać z Krajowego Systemu eFaktur od 1 stycznia 2025 r. Wprowadzenie obowiązkowych faktur ustrukturyzowanych oznacza, że faktury będą wystawiane i odbierane przez podatników co zasady wyłącznie za pośrednictwem KSeF (w tym, korekty do faktur wystawionych poza systemem).
Są przy tym pewne wyjątki. Jednym z nich jest wyłączenie z systemu tzw. faktur konsumenckich, tj. wystawianych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ponadto z KSeF nie będą zobowiązani korzystać czynni podatnicy VAT nieposiadający na terytorium Polski siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF wymaga od każdego podatnika przygotowania się stosownego do przedmiotu i skali działalności (zorganizowanie procesu wystawiania i odbierania faktur w KSeF, dostosowanie własnych systemów, nadanie uprawnień, identyfikacja faktur zakupowych, etc.), zaś oczekiwane opublikowanie przepisów regulujących kwestie związane z fakturami ustrukturyzowanymi oraz funkcjonowaniem KSeF pozwoli te przygotowania zintensyfikować.
Nie każdy podatnik będzie musiał posiadać przy tym własne oprogramowanie. Wzorem rozwiązania stosowanego przy wysyłce JPK_V7M/V7K, będzie istniała możliwość „ręcznego” wystawiania faktur sprzedażowych i pobierania faktur zakupowych przy użyciu aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Ten sposób może sprawdzić się przy niewielkiej liczbie wystawianych faktur.
Końcowo warto wspomnieć, że wprowadzenie obowiązku stosowania KSeF wiąże się z koniecznością posiadania przez podatnika numeru NIP. Obecnie obowiązek ten nie dotyczy podatników zwolnionych i w praktyce funkcjonuje grupa podmiotów o statusie podatników zwolnionych z VAT, która z racji „nierozliczania” podatku i braku innych tytułów do nadania NIP, nie występowała dotychczas o nadanie tego numeru (przykładowo wieloosobowy organ prowadzący przedszkole).
Objęcie podatników zwolnionych obowiązkowym KSeF począwszy od 2025 r. niejako wymusi na tych podmiotach pozyskanie numeru NIP dla celów VAT.