Pobrana od pracownika opłata za zużyte paliwo nie podlega VAT
Jeżeli pracownik zużyje paliwo w samochodzie służbowym do swoich celów prywatnych a następnie zwróci auto z pustym bakiem – pracodawca ma prawo obciążyć pracownika opłatą, które nie podlega VAT.
We wniosku o indywidualną interpretację, spółka wskazała, że posiada flotę samochodów służbowych, wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Spółka nie prowadzi ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na fakt, że samochody są wykorzystywane do tzw. działalności mieszanej, tj. zarówno na cele działalności gospodarczej spółki (tj. do wykonywania czynności opodatkowanych VAT), jak i na cele prywatne pracowników spółki. W konsekwencji, spółce przysługuje prawo do częściowego (50%) odliczenia podatku VAT od wydatków, związanych z eksploatacją samochodów, jak również do zaliczenia 75% kosztów związanych z eksploatacją samochodów do kosztów uzyskania przychodów.
Spółka wskazała, że w związku z udostępnieniem samochodów do celów prywatnych rozpoznaje się u pracownika przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z obowiązującą polityką używania samochód pracownik ma zwrócić samochód do dyspozycji pracodawcy w stanie jaki go pobrał, tj. z określoną ilością paliwa w baku. Jeśli samochód zostanie zwrócony bez uzupełnionego baku, wówczas spółka dokona tankowania we własnym zakresie tak, aby samochód mógł być dalej wykorzystywany do działalności gospodarczej Spółki.
Spółka wskazała, że w przedstawionych okolicznościach pracownik będzie obciążany opłatą odpowiadającą kosztom związanymi z zatankowaniem przez spółkę paliwa zużytego przez pracownika do jazd prywatnych. Opłata zostanie pobrana poprzez potrącenie z najbliższego wynagrodzenia pracownika.
Spółka zadała Dyrektorowo KIS Pytanie: Czy otrzymanie Opłaty przez spółkę będzie pozostawało poza zakresem opodatkowania VAT? Wskazała jednocześnie, że w jej ocenie pobierana od pracowników opłata nie podlega VAT.
Dyrektor KIS zgodziła się ze stanowiskiem spółki wskazując, że w tej sprawie opłata pobierana od pracownika będzie miała w istocie charakter odszkodowawczy, gdyż spółka nie dokonuje żadnego świadczenia na rzecz pracownika. Spółka pobierając taką opłatę będzie sobie rekompensowała utratę paliwa, które znajdowało się w samochodzie w momencie jego udostępnienia pracownikowi. Pobrana przez pracodawcę opłata nie stanowi zatem wynagrodzenia za jakiekolwiek czynności, lecz jest zgodnie z umową zwrotem kosztów paliwa, które zobowiązany był zapłacić pracownik.
Interpretacja z 20 lutego 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-3.4012.652.2023.2.JG