Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych w 2025 r.

08:05, 09.01.2025 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Wraz z początkiem 2025 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 1902), zastępujące akt z 24 listopada 2023 r. Nowe rozporządzenie reguluje kwestię zwolnień z kas fiskalnych na lata 2025-2027 i w stosunku do wcześniejszych rozwiązań redukuje zakres obowiązujących preferencji

Rozporządzenie w zasadniczej części powiela dotychczasowe uregulowania, w szczególności zachowuje zwolnienie dla sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych w ramach rocznego limitu 20 tys. złotych (z uwzględnieniem proporcji w przypadku rozpoczęcia sprzedaży podlegającej fiskalizacji w trakcie roku) oraz zwolnienie dla podatników, u których ponad 80% sprzedaży dla ww. grupy nabywców objęta jest zwolnieniem na podstawie Części I załącznika do rozporządzenia (warunek musi być spełniony dla roku poprzedniego oraz odrębnie w pierwszym półroczu danego roku).

Zmiany dotyczą czynności zwolnionych na podstawie Załącznika do rozporządzenia oraz katalogu czynności objętych obligatoryjną fiskalizacją.

1. Ograniczenie czynności zwolnionych w Załączniku do rozporządzenia

W załączniku do rozporządzenia, zawierającym katalog czynności zwolnionych z fiskalizacji, w Części I  dla identyfikacji towarów w miejsce symboli PKWiU wprowadzono kody Nomenklatury Scalonej (CN) oraz zmodyfikowano i doprecyzowano zakres zwolnień. Zmiana dotyczy energii elektrycznej, paliw gazowych, wody w postaci naturalnej i usług jej uzdatniania i dostarczania oraz  usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

Ponadto wprowadzono odrębne zwolnienie dla usługi parkingu samochodów i innych pojazdów świadczone przez podatnika na rzecz jego pracowników.

Z kolei w Części II Załącznika m.in. nie uwzględniono dotychczasowych zwolnień dotyczących odpowiednio:

  • dostaw towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar
  • świadczenia usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w:
    • bilonie lub banknotach, lub
    • innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła

W zakresie sprzedaży za pośrednictwem automatów Załącznik objął zwolnieniem jedynie Sprzedaż biletów w publicznym transporcie zbiorowym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność (…) (poz. 58).

W Części II Załącznika pojawiło się też nowe zwolnienie z kas fiskalnych dedykowane podatnikom z siedzibą/miejscem zamieszkania w innym państwie UE, którzy będą korzystać w Polsce ze statusu podatnika VAT zwolnionego w ramach z procedury SME (w oparciu o art. 113a ustawy o VAT).

2. Rozszerzenie katalogu czynności objętych fiskalizacją od pierwszej sprzedaży

W § 4 rozporządzenia wskazane zostały towary i usługi objęte obligatoryjną fiskalizacją „od pierwszej złotówki”. Katalog ten został doprecyzowany i rozszerzony w stosunku do dotychczasowego rozporządzenia. M.in. dodano nowe pozycje dotyczące:

  • dostawy towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,
  • wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 00, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
  • wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 % objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania,
  • węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych,
  • towarów przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej) i wydają towar,
  • świadczenie usług parkingu samochodów i innych pojazdów,
  • świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej).

Podkreślenia wymaga, że przepisy przewidują tylko nieliczne odstępstwa dotyczące obowiązku fiskalizacji czynności wymienionych w § 4 ust. 1 rozporządzenia, (jak np. sprzedaż niektórych towarów na rzecz pracowników), przy czym podatnik, który spełnia przesłanki zwolnienia z kas fiskalnych w świetle ubiegłorocznych przepisów, ale został wyłączony ze zwolnienia w myśl nowego rozporządzenia, jest zobowiązany rozpocząć rejestrację sprzedaży z 6-cio miesięcznym opóźnieniem, tj. od 1 lipca 2025 r. (np. przy sprzedaży węgla).

Uwaga, sprzedaż towarów i usług wskazanych w § 4 ust. 1 rozporządzenia, objętych obowiązkową fiskalizacją już na gruncie wcześniejszych uregulowań, wymaga fiskalizacji od pierwszej czynności, bez okresów przejściowych. Ponadto należy pamiętać, że przy utracie zwolnienia przed 1 stycznia 2025 r. podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia fiskalizacji w obowiązujących go terminach albo odpowiednio kontynuuje fiskalizację. 

Rozporządzenie z 17 grudnia 2024 r. wpisuje się w dającą się zauważyć już od kilku lat tendencję do ograniczania zwolnień z fiskalnych. W tym kontekście, pomimo stwierdzenia, że nowe uregulowania wydają się zasadniczo nie odbiegać od dotychczasowych przepisów, to koniecznym jest aby każdy podmiot realizujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, który nie fiskalizował tych czynności na podstawie ubiegłorocznych przepisów, zweryfikował zasadność i warunki korzystania z danego zwolnienia również po 1 stycznia 2025 r.

  Anna Mełgieś
  a.melgies@doradca.lublin.pl
  tel. 81 532 23 75 w. 344

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl