Sprzedaż za symboliczną złotówkę towarów promocyjnych a VAT
Dla celów podatku VAT z zasady nie odróżnia się czynności częściowo odpłatnych od odpłatnych.
Jeżeli tytułem danej sprzedaży pobierane jest chociażby symboliczne wynagrodzenie, to mamy do czynienia z czynnością odpłatną. Ponieważ kwestia wysokości odpłatności pozostaje w gestii stron umowy, to zasadniczo organy podatkowe nie posiadają kompetencji aby ją kwestionować, mogą jednak w niektórych przypadkach kwestionować zadeklarowaną wysokość podstawy opodatkowania, a w konsekwencji i kwoty podatku. Stąd też, jeżeli stosowana cena odbiega od ceny rynkowej, również dla potrzeb rozliczeń VAT warto pochylić się nad jej uzasadnieniem.
W sprawie będącej przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 7 września 2023 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.480.2023.1.JG), organ odniósł się do skutków sprzedaży promocyjnej towarów za 1 zł. Wnioskodawca wskazał, że prowadzi ograniczoną w czasie akcję promocyjną produktu, w ramach której nabywca produktu zyskuje uprawnienie do nabycia dodatkowo towaru promocyjnego za znacznie obniżoną cenę brutto 1 zł. Wątpliwość wnioskodawcy dotyczyła wysokości podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży towaru promocyjnego, przy nabyciu którego odliczany jest podatek naliczony.
Zajmując stanowisko Organ wskazał, że „przepisy ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny (udzielenia rabatu), czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej (nawet znacznie) niż rzeczywista wartość danego towaru, czy usługi”. Przypomniał też o uregulowaniach art. 32 ustawy o VAT, które upoważniają organ podatkowy do oszacowania podstawy opodatkowania odbiegającej od wartości rynkowej w określonych przypadkach, ale jedynie wówczas, gdy stronami transakcji są podmioty powiązane. W przedmiotowej sprawie takie powiązania nie zachodziły, oraz równocześnie obniżenie ceny towaru promocyjnego miało na celu promocję produktu. W tych okolicznościach organ potwierdził, że podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży towarów promocyjnych będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą wnioskodawca otrzyma od nabywcy z tytułu ich sprzedaży, pomniejszone o kwotę podatku VAT, tj. zgodnie z art. 29a ust. 1 w zw. z ust. 6 i ust. 7 ustawy o VAT.