Ustalenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT

12:57, 15.11.2023 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

W świetle przepisów ustawy o VAT dany podmiot z zasady jest jednym podatnikiem w odniesieniu do całokształtu wykonywanych przez siebie czynności stanowiących działalność gospodarczą w rozumieniu tej ustawy.

Bez znaczenia pozostaje kwalifikacji danej działalności na gruncie innych ustaw. Ma to szczególne znaczenie przy ustalaniu limitu zwolnienia od podatku dla tzw. drobnych przedsiębiorców. Zwolnienie z art. 113 ustawy o VAT, bo o nim tutaj mowa, dotyczy sprzedaży u podatnika, u którego wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 200 tys. zł. (u podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku limit ustala się proporcjonalnie).

Z pytaniem dotyczącym ustalenia limitu zwolnienia do Dyrektora KIS wystąpiła rzeczoznawca świadcząca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi w zakresie oszacowania wartości nieruchomości w postaci operatów szacunkowych. Ponadto wykonywała również usługi na zlecenie sądów, przy których przychód jest kwalifikowany dla celów PIT jako działalność wykonywana osobiście. Z tego względu wnioskodawczyni  uważała, że wynagrodzenie za usługi świadczone na zlecenie sądów nie wchodzi do limitu zwolnienia z VAT. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8.11.2023 r. (znak 0112-KDIL3.4012.518.2023.3.MBN) negatywnie ocenił stanowisko wnioskodawczyni, stwierdzając, że do wyliczając limit powinna uwzględnić zarówno zrealizowanej w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej jak i wartość wynagrodzenie otrzymanego od sądów. W uzasadnieniu zostało wskazane że: „czynności sporządzania opinii na zlecenie sądu nie korzystają z wyłączenia z zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy, a zatem do obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, winna Pani wliczać, oprócz wartości sprzedaży z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej PKD 68.31.Z − Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, również wartość sprzedaży uzyskiwanej za wykonanie opinii na zlecenie sądu”

W praktyce częstym przypadkiem wpisującym się w zakres cytowanej interpretacji – przy którym również należy zsumować sprzedaż - jest łączenie pozarolniczej działalności gospodarczej z najmem prywatnym. W tym miejscu warto wspomnieć, że jedynym przypadkiem, w którym dany podmiot może posiadać równocześnie dwa różne statusy dla celów VAT jest taki, w którym prowadzi on działalność rolniczą jako podatnik zwolniony o statusie rolnika ryczałtowego oraz wykonuje pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której może być podatnikiem VAT czynnym.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl