Kasy fiskalne w myjniach samochodowych
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (osób prywatnych) jest objęta obowiązkiem fiskalizacji, z wyjątkiem przypadków określonych w rozporządzeniu wykonawczym.
Moc aktualnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących ustaje 31 grudnia 2023 r. Zakres zwolnień wynikający z nowego rozporządzenia – liczymy, że zostanie takie wydane – poznamy po jego publikacji. Nie wydaje się jednak, aby mógł być on szerszy od obecnego, w szczególności jeżeli chodzi o czynności objęte „przymusem fiskalizacji” . Mowa tutaj o § 4 aktualnego rozporządzenia, w którym wymieniono towary i usługi, do których nie stosuje się zwolnień z kas i które nie mogą być sprzedawane wskazanej wyżej grupie nabywców bez fiskalizacji.
Od 1 lutego 2023 r. katalog usług wymagających fiskalizacji od pierwszej czynności (oczywiście w przypadku ich świadczenia dla ww. osób prywatnych) objął usługi myjni samochodowych, a konkretnie dotyczy świadczenia usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej). Wprowadzenie tego przepisu wymusiło w myjniach zmianę modelu sprzedaży albo instalację kas fiskalnych w urządzania samoobsługowych, przy czym nie każde takie urządzenie być wyposażone w kasę. „Przymus fiskalizacji” dotyczy jedynie usług wskazanych w powołanym przepisie, tj. mycia, czyszczenia samochodów oraz podobnych usług objętych symbolem PKWiU 45.20.30.0. Inne świadczenia, które nie zostały wymienione w § 4 rozporządzenia, mogą korzystać ze zwolnień z kas na warunkach określonych w rozporządzeniu. Takie podejście potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 10.11.2023 r. (znak 0113-KDIPT1-3.4012.570.2023.2.JM). Sprawa dotyczyła obowiązku instalacji kas w myjni w urządzeniach samoobsługowych służących do sprzedaży towarów w postaci płynu do spryskiwaczy, chusteczek do kokpitu, czernidła do opon. W tym zakresie organ zgodził się z wnioskodawcą, że ta sprzedaż nie stanowi świadczenia usług wskazanych w PKWiU 45.20.30.3 (w ogóle nie stanowi świadczenia usług) i - ponieważ przedmiotowe towary nie zostały wyłączone ze zwolnień - może korzystać ze zwolnienia z kas na podstawie poz. 39 załącznika do rozporządzania, właściwego dla dostawy towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar.
Powyższe wskazuje na konieczność analitycznego podejścia do ustalenia obowiązku i zakresu fiskalizacji sprzedaży w konkretnych przypadkach. Przy czym dla odpowiedzi, czy w danym przypadku zwolnienie może być stosowane, w pierwszej kolejności należy ocenić, czy sprzedawany towar lub usługa zostały wskazane jako te, które nie korzystają z żadnych zwolnień. Uwaga - sprzedaż towarów lub usług objętych przymusem fiskalizacji wyłącza możliwość stosowania zwolnienia w ramach limitu sprzedaży do 20 tys. zł.