VAT a wniesienie aportu (RP, 03.08.2022 r.)

07:53, 03.08.2022 Natalia Ołówko - doradca podatkowy

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki to czynność często towarzysząca procesom przekształceń czy reorganizacji prowadzonej działalności. W trakcie przeprowadzania tych nierzadko skomplikowanych przedsięwzięć należy pamiętać, że czynność ta może rodzić również określone skutki w podatku od towarów i usług.

Pojęcie aportu nie zostało zdefiniowane w Kodeksie spółek handlowych, niemniej jednak w doktrynie funkcjonuje pogląd, że przedmiotem wkładu niepieniężnego może być wszystko, co nie będąc pieniądzem przedstawia określoną wartość ekonomiczną.

Czynność wniesienia aportu wiąże się z koniecznością wypełnienia konkretnych kryteriów, dotyczących wnoszonego wkładu niepieniężnego. Różnią się one w zależności od formy prawnej spółki (kapitałowa czy osobowa), do której wnoszony jest aport.

W spółkach kapitałowych w doktrynie wskazuje się, że przedmiot aportu oprócz konkretnej wartości majątkowej musi charakteryzować się możliwością wyceny i umieszczenia go w bilansie, zbywalnością i zdolnością poddania egze- kucji. Jak wprost wynika z art. 14 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2022 r. poz. 1467; dalej ksh), przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo przeznaczonego na kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Tekst opublikowany w dzienniku Rzeczpospolita, 03.08.2022 r. (VAT a wniesienie aportu)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl