VAT marża nie dla nowych towarów (Rzeczpospolita, 15.09.2021 r.)
Procedura szczególna przewidziana przepisami ustawy o VAT, dotycząca opodatkowania marży, stanowi korzystne rozwiązanie dla prowadzących działalność związaną z odsprzedażą towarów używanych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy mają wątpliwości co do zasadności jego zastosowania.
Problematyczna bywa m.in. weryfikacja czy dany towar może zostać uznany za „towar używany" w myśl definicji zawartej w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 685 ze zm.; dalej: ustawa o VAT).
Ustawa o VAT w odniesieniu do dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przewiduje możliwość zastosowania przez podatników procedury szczególnej, stanowiącej odstępstwo od ogólnych zasad opodatkowania VAT – tzw. procedury VAT marża. Jej podstawowe założenie stanowi opodatkowanie wyłącznie marży, będącej różnicą między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia. Opisywana formuła jest korzystna dla podatnika, który stosując ją nie musi opodatkowywać całości kwoty należnej z tytułu sprzedaży, a jedynie marżę, czyli de facto wartość przez niego dodawaną.
Ujęcie podanej zasady w przepisach krajowych wynika z treści dyrektywy 2006/112/WE. W jej preambule (motyw 51) zaznaczono, że celem przyjęcia wspólnotowego systemu opodatkowania, mającego zastosowanie do towarów używanych, dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich, jest uniknięcie wystąpienia podwójnego opodatkowania i zakłóceń konkurencji pomiędzy podatnikami.
Pełny tekst artykułu opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 15.09.2021 r. (VAT marża nie dla nowych towarów)