Agio w spółce komandytowo-akcyjnej a PCC

11:49, 28.05.2014 Agata Kowalik

Jeżeli akcjonariusz wniesie do spółki komandytowo-akcyjnej wkład, który w części trafi na pokrycie kapitału zakładowego, a w części na kapitał zapasowy, to podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie suma wartości wszystkich wkładów podwyższających majątek Spółki. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej w imieniu Ministra Finansów w dniu 30 kwietnia 2014 r. interpretacji indywidualnej (sygn. IBPBII/1/436-48/14/MZ). 

Spółka komandytowo – akcyjna zwracając się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła następujący stan faktyczny. Spółka podwyższyła swój kapitał zakładowy w drodze emisji nowych akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny przez jej dotychczasowego akcjonariusza. Cena emisyjna nowoutworzonych akcji przekraczała ich wartość nominalną. Kwota stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną akcji przelana została do kapitału zapasowego Spółki. W związku z powyższym Spółka zadała pytanie, czy w uwarunkowaniach przedstawionego stanu faktycznego, podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku zmiany statutu SKA, stanowiła wyłącznie wartość, o którą, w związku z wniesieniem przez akcjonariusza wkładu niepieniężnego (aportu) do SKA, został podwyższony kapitał zakładowy SKA, czy też podstawę opodatkowania w ww. podatku stanowiła wartość wnoszonego wkładu niepieniężnego (aportu), tj. zarówno wartość wniesionego wkładu na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego SKA, jak i pozostała część przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Zdaniem Spółki podstawę opodatkowania w takim przypadku stanowiła wyłącznie wartość, o którą, w związku z wniesieniem przez akcjonariusza wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki, został podwyższony kapitał zakładowy.

Spółka uzasadniając swoje stanowisko wskazywała, iż ustawodawca w art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie wskazuje, że ustalenie podstawy opodatkowania w oparciu o kwotę podwyższenia kapitału zakładowego ogranicza się wyłącznie do spółek kapitałowych. Inaczej rzecz ujmując, do określenia podstawy opodatkowania przy zmianie umowy spółki komandytowo-akcyjnej, związanej z wniesieniem do spółki wkładu przez akcjonariusza, należy stosować art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w sposób analogiczny jak w przypadku wniesienia wkładu przez akcjonariusza do spółki akcyjnej. Podstawą opodatkowania jest więc w takim przypadku „wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy”. W przeciwnym wypadku odwołanie się do kapitału zakładowego przez ustawodawcę w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych byłoby bezprzedmiotowe.  Spółka wskazała, że jej stanowisko znajduje potwierdzenie w literaturze przedmiotu, a także w licznych interpretacjach indywidualnych.

Organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. W ocenie organu z treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jednoznacznie wynika, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki. Określając podstawę opodatkowania tym podatkiem w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej należy wziąć więc pod uwagę sumę wkładów komplementariuszy jak i akcjonariuszy, do wniesienia których, w związku z powstaniem spółki czy też zmianą umowy spółki, zobowiązani są zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych oraz statutu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach argumentował, że wniesienie do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego (aportu) przez jej akcjonariusza spowodowało zwiększenie majątku tej spółki. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpiła zatem zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast stosownie do uregulowania art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy – stawka podatku wynosiła 0,5% i była liczona od wartości wniesionego wkładu, o którą został powiększony majątek spółki komandytowo-akcyjnej. A zatem, podstawę opodatkowania omawianym podatkiem stanowiła – zgodnie z przywołanym powyżej brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – wartość powiększająca majątek spółki.

Powyższe, niekorzystne dla podatników stanowisko Ministra Finansów, znajduje również potwierdzenie w wyrokach sądów administracyjnych i to zarówno wojewódzkich sądów administracyjnych (m. in. wyrok WSA w we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2013 r., sygn.. akt I SA/Wr 531/13), jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego (m. in. wyrok NSA z 12 grudnia 2012 r., sygn.. akt II FSK 840/11).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl