Podatnik VAT, a obowiązek zapłaty PCC

09:23, 01.07.2016 Anna Rybak

Wyrokiem z dnia 24 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1493/14) NSA orzekł, iż bycie podatnikiem VAT to za mało, aby nie musieć płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie ma go wtedy, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako zrealizowana w ramach działalności gospodarczej. 

Sprawa dotyczyła udzielenia pożyczki spółce jawnej przez spółkę z o.o. w wysokości 5 mln zł. Pożyczkobiorca złożył w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 oraz zapłacił należny podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 100 tys. zł. Po roku złożył jednak wniosek o zwrot nadpłaty wraz z odsetkami, argumentując, że udzielająca pożyczki spółka z o.o. działała w charakterze podatnika VAT.  Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC czynności opodatkowane VAT nie są objęte PCC.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił zwrotu podatku. Uznał bowiem, iż pożyczkodawca zajmował się głównie sprzedażą samochodów osobowych i furgonetek. Pomimo, iż z wpisu do rejestru wynikało, że działalność pożyczkodawcy obejmowała również działalność finansową, jednak pożyczka, której udzielił spółce jawnej, była jedyną pożyczką jaką udzielił przez cztery lata. Ponadto, pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą istniały powiązania gospodarcze, pozwalające pożyczkodawcy kontrolować wydatki pożyczającego. Organ podatkowy uznał zatem, że pożyczki nie udzielono w ramach działalności gospodarczej i słusznie zapłacono PCC.

WSA w Gdańsku zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego. W ocenie sądu udzielanie pożyczek nie mieściło się w podstawowym zakresie działalności spółki z o.o., a pożyczka nie miała charakteru powtarzalnego. Ponadto WSA podkreślił okoliczność, iż pożyczka udzielona została pomiędzy podmiotami powiązanymi i spółka z o.o. posiadała kontrolę nad wydatkowaniem pożyczonych pieniędzy.

Podobne wnioski przyjął również NSA, w ocenie którego, podatek od czynności cywilnoprawnych był należny, bowiem pożyczka o incydentalnym charakterze, zawarta pomiędzy powiązanymi gospodarczo podmiotami, nie może zostać uznana za udzieloną w ramach działalności gospodarczej. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl